Naga MarketsWzrost funta szterlinga (GBP) w przypadku potwierdzenia umowy w sprawie Brexitu będzie prawdopodobnie niewielki, twierdzą w coraz większym przekonaniem ekonomiści z MUFG banku. Miniony poniedziałek był dobrym przykładem dobrych wiadomości, które nie przyniosły żadnego wzrostu, a „kabel” zamknął się na poziomie 1,3024.

  • Inwestorzy aktualnie zachowują ostrożność wobec kupowania funta
  • Zwiększone ograniczenia i dane makro z Wielkiej Brytanii nadal wskazują na ryzyko ponownego spowolnienia wzrostu PKB w IV kwartale
  • Dane IMM wskazują, że rynek jest obecnie lekko pro-wzrostowy względem funta

GBP/USD: zwiększone ryzyko ponownego spadku PKB w Wielkiej Brytanii ogranicza wpływ Brexitu – MUFG

Decyzja Michela Barniera o kontynuowaniu negocjacji w Londynie na początku minionego tygodnia została uznana przez rząd Wielkiej Brytanii za pozytywny sygnał. Jednak ten optymizm nie został odzwierciedlony na rynkach walutowych.

Równoważące optymizm wiadomości makroekonomiczne są takie, że inwestorzy aktualnie zachowują ostrożność wobec kupowania funta. Istnieje ryzyko ponownego spadku po silnym odbiciu w drugim kwartale.

Dane IMM wskazują, że rynek jest obecnie lekko pro-wzrostowy względem funta, co niewątpliwie częściowo odzwierciedla oczekiwania dotyczące zawarcia transakcji. To pozostaje mocnym konsensusem na rynku, ale wzrost GBP jest ograniczony – napisano w raporcie.

Zwiększone ograniczenia i dane makro z Wielkiej Brytanii nadal wskazują na ryzyko ponownego spowolnienia wzrostu PKB w IV kwartale. Zwiększone QE przez BoE na kolejnym posiedzeniu 5 listopada jest aktualnie wysoce prawdopodobne. Będzie to kluczowe dla funta w ocenie, czy apetyt RPP na ujemne stopy procentowe w przyszłym roku wzrośnie.

Ryzyko ujemnych stóp procentowych rośnie, a dla waluty takiej jak funt jest znaczne. Nie mamy przykładu ujemnych stóp procentowych w kraju, w którym występuje deficyt na rachunku obrotów bieżących, deficyt budżetowy większy niż w większości innych dużych gospodarek rozwiniętych i gdzie inflacja nie jest bynajmniej niska. Z pewnością wskazuje to na potencjał większego wpływu na funta niż w krajach takich jak Japonia, Szwajcaria czy strefa euro – podsumowano.

Kurs GBPUSD na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here