Naga MarketsW Wigilię UE i Wielka Brytania osiągnęły porozumienie w sprawie umowy o wolnym handlu. Brytyjski parlament zatwierdził umowę w środę, 30 grudnia. Parlament Europejski również musi ratyfikować umowę na początku przyszłego roku, prawdopodobnie w lutym. Ekonomiści z Danske Banku uważają, że w przyszłych relacjach nadal mogą zajść istotne zmiany. Funt zakończył rok powyżej 1,36 USD, najwyżej od maja 2018 roku.

  • Brytyjskie firmy świadczące usługi finansowe straciły prawo do sprzedaży usług na rynku UE
  • Gospodarka Wielkiej Brytanii w 2021 roku może osiągnąć lepsze wyniki niż strefa euro
  • Bank Anglii utrzyma w stopę procentową na poziomie +0,1% i nie obniży jej poniżej zera

Kurs funta i Brexit. Skutki będą odczuwalne w kolejnych latach – Danske Bank

Zgodnie z oczekiwaniami umowa dotyczy głównie handlu towarami i tylko w niewielkim stopniu usługami. Tym samym brytyjskie firmy świadczące usługi finansowe tracą prawo do sprzedaży usług na rynku UE. Porozumienie oznacza, że ​​UE i Wielka Brytania uniknęły scenariusza hard Brexitu, ale nadal będą miały miejsce znaczące zmiany w stosunkach handlowych począwszy od 1 stycznia, co może spowodować pewne zakłócenia na granicach w bardzo bliskiej perspektywie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zawarcie umowy sprawia, że ​​prognozy makroekonomiczne Wielkiej Brytanii na 2021 r. są znacznie jaśniejsze. Niektóre niepewności dla firm znikną, co oznacza wyższe inwestycje po okresie stagnacji. Nie bylibyśmy zaskoczeni, gdyby gospodarka Wielkiej Brytanii w 2021 roku osiągnęła lepsze wyniki niż strefa euro. Trzymamy się naszego poglądu, że Bank Anglii utrzyma w najbliższej przyszłości stopę procentową na poziomie +0,1% i nie obniży jej poniżej zera – napisano w raporcie.

Wspólne deklaracje sugerują, że UE i Wielka Brytania będą kontynuować dyskusje na temat regulacji finansowych z ambicją osiągnięcia porozumienia przed końcem marca 2021 r. Muszą również dojść do stałego porozumienia w sprawie przekazywania danych i Gibraltaru (w rozmowach z Hiszpanią).

Nie wiemy również, jak Wielka Brytania wykorzysta swoją suwerenność, aby zmienić swoje ramy gospodarcze. Patrząc daleko w przód, istnieje możliwość kolejnego referendum niepodległościowego w Szkocji. Ponadto istnieje możliwość zmiany umowy po minimum czterech latach, na przykład w przypadku zbyt dużej rozbieżności zdań – podsumowano.

Kurs GBPUSD na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here