Naga MarketsWielka Brytania przedstawia sprzeczne dane dot. sytuacji gospodarcej UKWielka Brytania oraz Unia Europejska są bardzo blisko porozumienia w większości kwestii, podczas gdy czas na zatwierdzenie nowej umowy handlowej ucieka. Wciąż, kluczowymi tematami są prawa do połowu, gwarancje uczciwej konkurencji oraz procedur rozwiązywania przyszłych kwestii spornych, jak jeden z dyplomatów Unii Europejskiej zapowiedział na spotkaniu ambasadorów w Brukseli.

  • Kurs funta jest nieco poniżej 1,33 dol.
  • Wielka Brytania oraz Unia Europejska nadal szukają porozumienia w trzech kluczowych kwestiach w sprawie umowy handlowej
  • Do zatwierdzenia umowy pozostało zaledwie 6 tygodni

Brexit: nowa umowa handlowa nieco bliżej

Unia Europejska oraz Wielka Brytania zmierzają w kierunku porozumienia, jednak na drodze wciąż stoją istotne przeszkody. Kwestiami spornymi nadal pozostają m.in. prawa do połowu ryb.

– Jesteśmy zarówno blisko, jak i bardzo daleko. Wydaje się, że jesteśmy bliscy osiągnięcia porozumienia w większości kwestii, jednak różnice w trzech spornych sprawach nada pozostają istotne. – stwierdził jeden z europejskich dyplomatów po tym jak ambasadorzy zapoznali się z przebiegiem spraw przedstawionym przez europejską stronę negocjacyjną.

Czołowi negocjatorzy związani z umową handlową i Brexitem zawiesili przebieg rozmów z uwagi na zakażenie się koronawirusem przez jednego z członków europejskiej delegatury. Test wskazał wynik pozytywny w związku z czym strony zostały zmuszone do kontynuowania rozmów w sposób zdalny. Do końca roku pozostało już tylko 6 tygodni i właśnie tylko takim czasem dysponują Unia Europejska oraz Wielka Brytania, aby osiągnąć ostateczne porozumienie.

Zobacz również: Kurs dolara (USD) z prawdopodobną deprecjacyjną długoterminową przyszłością

– Wciąż potrzebny jest czas. Niektóre z kwestii poszły już do przodu, niestety bardzo bardzo powoli. Spór o prawa do połowów nadal pozostaje w tym samym miejscu i nie ruszy do przodu. – stwierdził wspomniany europejski dyplomata na temat trzech kwestii spornych.

Kurs funta (GBP/USD) tuż pod 1,33 dol.

Kurs funta względem dolara obecnie zdaje się zmierzać w kierunku 1,33 dol., a oporem, o który para otarła się już dwukrotnie w przeciągu ostatnich kilku sesji jest zakres 1,3110 – 1,3120 dol.

Wielka Brytania oraz UE bliżej porozumienia w sprawie umowy handlowej
Notowania kursu funta (GBP/USD). Źródło: tradingview.com

Funt wspierany jest przez relatywnie większy progres w negocjacjach między Wielka Brytanią a Unią Europejską, niż między Republikanami i Demokratami w sprawie pakietu stymulacji gospodarki. Polityczny chaos związany z wyborami w Stanach Zjednoczonych wspiera notowania brytyjskiej waluty, która w tym miesiącu zyskała już 2,58%.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here