Naga MarketsWielka Brytania opracowuje ramy regulacyjne dot. stablecoinów i CBDCWielka Brytania opracowuje przepisy dotyczące stablecoinów i prowadzi badania z zakresu emisji CBDC.

  • Wielka Brytania przygląda się rynkowi stablecoinów i CBDC. W planach jest stworzenie regulacji dla tej przestrzeni.
  • Władze są zdania, że nowe technologie płatnicze mogą sprawić, że obrót pieniędzmi stanie się tańszy i szybszy.

Wielka Brytania opracowuje ramy regulacyjne dla rynku stablecoinów i CBDC

Departament Skarbu Wielkiej Brytanii ujawnił, że przygotowuje propozycje regulacji dot. prywatnych stablecoinów, jednocześnie badając waluty cyfrowe banku centralnego (CBDC) jako alternatywę dla gotówki.

W komunikacie opublikowanym 9 listopada kanclerz skarbu Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zwrócił uwagę na to, że władze zaczynają przyglądać się nowoczesnym metodom płatności.

– Nowe technologie, takie jak stablecoiny – emitowane prywatnie waluty cyfrowe – mogą zmienić sposób przechowywania i wymiany pieniędzy, dzięki czemu płatności będą tańsze i szybsze – stwierdził.

Brexit

Wiadomość pojawiła się w czasie, gdy trwają negocjacje między Wielką Brytanią a Unią Europejską w sprawie umowy handlowej, jaką należy zawrzeć po Brexicie. Sunak powiedział, że ma nadzieję, że sektor usług finansowych w Wielkiej Brytanii poprowadzi „globalną dyskusję na temat nowych technologii, takich jak stablecoiny i cyfrowe waluty banku centralnego”.

– Rozpoczynamy nowy rozdział w historii usług finansowych i odnawiamy pozycję Wielkiej Brytanii jako najważniejszego centrum finansowego na świecie […] Nasze plany zapewnią Wielkiej Brytanii rozwój jako otwartego, atrakcyjnego i dobrze regulowanego rynku – dodał.

Chociaż w dokumencie nie podano szczegółów, stwierdza się w nim, że nowe wytyczne będą wymagały od inicjatyw dot. stablecoinów przestrzegania tych samych minimalnych standardów, które dot. “podmiotów korzystających z innych metod płatności”.

Dokument ujawnia również, że zarówno angielski bank centralny, jak i skarb państwa badają obecnie temat CBDC.

Stablecoiny i CBDC

Temat regulacji rynku stablecoinów pojawił się już w zeszłym roku, gdy Facebook ujawnił plan wprowadzenia do obiegu cyfrowej waluty Libra. Ta dotąd nie powstała.

Jednocześnie jednak nad CBDC pracują Chiny. Cyfrowy juan ma pojawić się na rynku już w 2021 r.

Z kolei polskie władze przyznały niedawno, że nie planują emisji cyfrowej waluty.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here