Naga MarketsMężczyzna trzymający w ręce torebkę z flagą UKBrexit sprawił, że Wielka Brytania stała się nieatrakcyjnym rynkiem dla wielu inwestorów. Jednak z punktu widzenia Jacka McIntyre’a, zarządzającego portfelem Brandywine Global Investment Management, Wielka Brytania i jej opieszałe rynki rzadko w historii wyglądały bardziej atrakcyjnie niż obecnie. Funt naruszył dziś listopadowe maksimum w okolicach 1,34 USD.

  • Jeśli Wielka Brytania wyjdzie z uciążliwych przepisów UE to będzie się świetnie rozwijać
  • Porozumienie handlowe w sprawie Brexitu może zostać osiągnięte w ciągu kilku najbliższych dni
  • Funt umocni się do 80 pensów za euro w ciągu najbliższych 12 do 18 miesięcy

Brexit: brytyjska gospodarka na dobrej drodze do silnego odbicia

Zarządzający portfelem Brandywine Global Investment Management przez ostatnie dwa miesiące przeznaczył ponad 14% ekspozycji swoich funduszy na zakup funta szterlinga. Jest jednym z nielicznych, którzy są przekonani, że brytyjska gospodarka jest na drodze do silnego odbicia – nawet jeśli jakiekolwiek porozumienie z Unią Europejską jest dalekie od kompleksowości.

Te artykuły również Cię zainteresują
Nie twierdzę, że Wielka Brytania będzie idealna po Brexicie. Jednak jeśli kraj wyjdzie z tych uciążliwych przepisów UE to będzie się świetnie rozwijać. Na razie wycena jest atrakcyjna i podejmujemy ryzyko – powiedział McIntyre.

Tymczasem większość banków inwestycyjnych prognozuje kurs funta na podobnym do aktualnego poziomu w przyszłym roku, ale nie McIntyre

Urzędnicy w rządzie Borisa Johnsona uważają, że porozumienie handlowe w sprawie Brexitu może zostać osiągnięte w ciągu kilku najbliższych dni. Negocjatorzy spierają się o ostatnie kwestie sporne:

  • Równe warunki konkurencji dla biznesu;
  • Dostęp unijnych łodzi do łowisk w Wielkiej Brytanii;
  • Sposób egzekwowania wszelkich umów.

Niedawna siła funta sugeruje zaufanie inwestorów do osiągnięcia porozumienia. Z kolei McIntyre spodziewa się, że funt umocni się do 80 pensów za euro w ciągu najbliższych 12 do 18 miesięcy od około 90 obecnie. Jest perspektywa bardziej zwyżkowa niż jakakolwiek inna prognoza banku.

Funt na szczycie w przeddzień ogłoszenia umowy handlowej?

Jednak inni strategowie walutowi uważają, że w przyszłym roku funt nie będzie silniejszy od euro.

Uważamy, że jakikolwiek wzrost wartości funta szterlinga po zawarciu transakcji będzie oznaczał szczyt, na którym zostanie sprzedany. Nawet jeśli transakcja zostanie zawarta, pozostawi to handel Wielkiej Brytanii z jej największym partnerem handlowym na mniej korzystnych warunkach niż obecnie – powiedział Peter Schaffrik, globalny strateg w RBC.

Z kolei według Dana Hansona z Bloomberg Economics scenariusz braku porozumienia – oznaczający przejście do zasad Światowej Organizacji Handlu – prawdopodobnie postawiłby Wielką Brytanię na kursie do podwójnej recesji.

Jednak potencjał „okrojonej” umowy, w świetle konkretnych szczegółów, które dają Wielkiej Brytanii pewne pole manewru, wystarcza dla Lyndy Schweitzer z Loomis Sayles & Co.

– Gospodarka Wielkiej Brytanii jest wystarczająco silna, aby iść do przodu. Ma innych partnerów handlowych, którzy spróbują zawrzeć korzystne umowy. Na dłuższą metę uważamy, że Wielka Brytania wyjdzie na plus z obecnego zamieszania – podsumowała Schweitzer.

Plus500

Funt najwyżej od września. GBP/USD blisko tegorocznego szczytu

Notowania pary walutowej GBP/USD wzrosły silnie we wtorek rano naruszając dotychczasowy listopadowy szczyt w okolicach 1,34. Choć chwilę później nastąpiła korekta spadkowa, naruszenie tego poziomu daje nadzieje kupującym na atak tegorocznego maksimum 1,3480 z celem na zeszłoroczny szczyt 1,3520.

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here