Naga MarketsPublic Domain
Public Domain

Przed obniżką ratingu w przypadku potencjalnego Brexitu ostrzegał Standard and Poor’s. Gdy ten stał się faktem, czołowej agencji nie pozostało nic innego jak tylko wprowadzić w życie swoje ostrzeżenia. Jednak wczoraj wieczorem rating kredytowy Zjednoczonego Królestwa został obniżony nie przez jedną, ale przez dwie cenione agencje ratingowe.


O decyzji Standard and Poor’s pisaliśmy w porannym komentarzu rynkowym. Przypomnijmy – najbardziej rozpoznawalna agencja ratingowa obniżyła o dwa stopnie ocenę kredytową Wielkiej Brytanii (spadek z AAA do zaledwie AA) oraz zmieniła perspektywę ratingu na negatywną. To co w przypadku złotówki okazało się małym Armageddonem w przypadku funta spotkało się z… wzrostami.

Nie nastąpiły one jednak natychmiast – tuż po ostatnim dzwonku na Wall Street swoją decyzję opublikował Fitch. Kolejna z Wielkiej Trójki agencja ratingowa również negatywnie oceniła możliwość opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, lecz nie była aż tak surowa jak Standard and Poor’s. W ocenie analityków Fitch brytyjska gospodarka zwolni (wzrost gospodarczy w tym roku ma wynieść zaledwie 1,6%), jednak jak na razie obniżyli oni rating Wielkiej Brytanii o zaledwie jeden poziom (z AA+ do poziomu AA).

Fitch wierzy, że niepewność rynków finansowych oraz przedsiębiorców jaka zapanuje po Brexicie będzie w średnim terminie głównym czynnikiem spowolnienia wzrostu gospodarczego Zjednoczonego Królestwa. Gospodarka Wielkiej Brytanii pomimo tego, że jeszcze w tym roku będzie rozwijać się nieznacznie wolniej (1,6% wobec 1,9% poprzednio), odczuje skutki tej decyzji obywateli dopiero w kolejnych latach. Prognozy na 2017 oraz 2018 rok zakładają wzrost brytyjskiego PKB o zaledwie 0,9% (2% poprzednio) i jak zaznaczają analitycy, ocena zmian jakie nastąpią po Brexicie może się jeszcze zmienić.

Agencja dostrzega również napięcia wewnętrzne w Wielkiej Brytanii. Mowa tu przede wszystkim o zauważalnej różnicy zdań pomiędzy mieszkańcami Anglii oraz Szkocji. Ci drudzy w przeważającej części zagłosowali za pozostaniem w UE, co w przypadku niedawnego referendum niepodległościowego w Szkocji (odbyło się ono w 2014 roku) ponownie każe zastanowić się nad integralnością Wielkiej Brytanii.

Analitycy Fitch oczekują, że obecna zmienność na rynkach z czasem się uspokoi, co pozwoli na ponowne rozpatrzenie sytuacji Wielkiej Brytanii. Mimo to prognoza ratingu pozostaje negatywna.

Pomimo obniżenia ratingu przez dwie agencje, funt dziś sporo zyskiwał. GBPUSD dotarło w okolice 1,3360 gdzie przetestowało poprzednie lokalne dołki:

GBPUSDM30Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here