Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) wzrasta wspierany przez optymizm wokół BrexituEkonomistka Lee Sue Ann z grupy bankowej UOB przeanalizowała najnowsze publikacje danych makroekonomicznych z Wielkiej Brytanii. W jej ocenie istnieje wiele wątpliwości co do dalszego rozwoju brytyjskiej gospodarki. Tymczasem eksperci z CitiBanku wskazują na optymizm wokół negocjacji dot. Brexitu i oczekują spadku pary GBP/USD w okolice poziomu 1,24, co może stworzyć okazję do zakupu funta szterlinga z celem na poziom 1,27. „Kabel” silnie wzrasta drugą sesję z rzędu przebijając dziś poziom 1,27.

  • PKB wzrósł o 1,8% m/m w maju pozostawiając gospodarkę skurczoną o prawie 20% w ciągu ostatnich trzech miesięcy
  • Sektor usług, który stanowi około 80% brytyjskiego wyniku gospodarczego, wzrósł w maju tylko o 0,9% m/m
  • Stopa bezrobocia pozostała w maju na niezmienionym poziomie 3,9%, znacznie lepiej niż oczekiwany wzrost do 4,7%
  • Biuro Odpowiedzialności Budżetowej (OBR) przewiduje, że gospodarka skurczy się o 12,4% w 2020 r.
  • Wielka Brytania pozostanie w tyle za wieloma europejskimi krajami w latach 2020-2021

Wielka Brytania: Prognozy dotyczące PKB pozostają niestabilne – UOB

Rozwój gospodarki Wielkiej Brytanii był znacznie słabszy niż oczekiwano w maju, co budzi wątpliwości co do tego, jak szybko kraj może odbić się od spowolnienia spowodowanego pandemią COVID-19. PKB wzrósł o 1,8% m/m w maju, poniżej oczekiwanego tempa 5,5% m/m, pozostawiając gospodarkę skurczoną o prawie 20% w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ogólnie rzecz biorąc, sektor usług, który stanowi około 80% brytyjskiego wyniku gospodarczego, wzrósł w maju tylko o 0,9% m/m, po spadku o 19% m/m w kwietniu – napisano w raporcie.

Inflacja nieoczekiwanie przyspieszyła w czerwcu, wzmocniona kosztami odzieży i gier. Wskaźnik CPI wzrósł o 0,6% r/r, w ślad za majowym niskim odczytem 0,5% r/r (najniższym od czterech lat). Bazowy CPI, który wyklucza zmienne ceny energii i żywności, wzrósł do 1,4% r/r, z 1,2% r/r poprzednio.

Stopa bezrobocia pozostała w maju na niezmienionym poziomie 3,9%, znacznie lepiej niż oczekiwany wzrost do 4,7%. Zmiana liczby wnioskodawców wykazała nieoczekiwany spadek w zeszłym miesiącu.

Uważamy, że ostatnie posunięcie Bank Anglii nie oznacza końca wysiłków podejmowanych w celu przeciwdziałania załamaniu gospodarczemu i prognozujemy dalsze przedłużenie o 100 mld GBP do listopadowego posiedzenia. Kolejną opcją jest wprowadzenie przez BoE zmian do terminowego programu finansowania (TFS). Może to dać pożyczkodawcom dostęp do finansowania poniżej stawki bankowej, zakładając, że zwiększą pożyczki dla przedsiębiorstw (szczególnie MŚP) – dodano.

Tymczasem Biuro Odpowiedzialności Budżetowej (OBR) przewiduje, że gospodarka Wielkiej Brytanii skurczy się o 12,4% w 2020 r.

Nasza prognoza PKB na 2020 r. wynosi -7,6%, ale wiele będzie zależeć od tego, jak szybko odbuduje się zaufanie konsumentów – zauważono.

Kurs GBP/USD: Funt pozostanie stabilny, gdy jest szansa na optymizm związany z Brexitem – CitiBank

Para GBP/USD może spaść w krótkim okresie, twierdzą analitycy CitiBanku, ale obszar wokół wsparcia 1,2438 może stanowić świetną okazję do zakupu. Prognozują kurs „kabla” na poziomie 1,27 w horyzoncie trzymiesięcznym.

Reakcja fiskalna Wielkiej Brytanii na wybuch pandemii COVID-19 jest już zdecydowanie największa w kraju we współczesnej historii. Wyższe rentowności spowodowane zwiększonym ryzykiem fiskalnym prawdopodobnie będą ciążyć na funcie. Oczekujemy również, że Wielka Brytania pozostanie w tyle za wieloma europejskimi krajami w latach 2020-2021 – wskazano w raporcie.

Eksperci uważają, że kurs GBP/USD może spaść w bardzo krótkim okresie, ale dostrzegają możliwość kupna w okolicach 1,2438 (konfluencja MA55 i poziom wsparcia).

Pozostajemy pro-wzrostowi w stosunku do funta szterlinga, ponieważ optymizm związany z umową Brexit prawdopodobnie ma jeszcze większe pole do popisu – podsumowano.

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here