Naga MarketsOgromna zmienność funta szterlinga zwiększa niepewność firm, które i tak już muszą zmagać się z niespotykaną dotąd blokadą gospodarki Wielkiej Brytanii. GBP spadł w tym miesiącu do minimów, których nie obserwowano od dziesięcioleci w stosunku do dolara, po czym równie silnie odbił się odnotowując najlepszy tydzień od 2009 roku. Ta nieprzewidywalność niweczy oczekiwania na bardziej stabilny rok po trwającym trzy lata Brexicie, co stanowi dla firm spore wyzwanie. Na początku tygodnia para GBPUSD spada ponad procent oscylując poniżej poziomu 1,24.


Ogromna zmienność funta dobija brytyjskie przedsiębiorstwa

Przedsiębiorstwa, zwłaszcza małe i średnie, potrzebują stabilności walut, aby zarządzać przepływami pieniężnymi i finansami. Pękające rynki finansowe, pandemia koronawirusa i znaczne osłabienie funta utrudnia planowanie przedsiębiorstwom, które potrzebują wyraźnych długoterminowych trendów. Obecnie firmy stale zmagają się z agresywnymi wahaniami kursów walut – powiedział George Vessey, strateg walutowy w Wielkiej Brytanii w Western Union.

Na początku roku, po głośnej wygranej w wyborach Borisa Johnsona, większość banków prognozowała aprecjację funta, a mediana prognozy opracowanej przez Bloomberga przewidywała wzrost do 1,35 USD do końca 2020 roku. Jednak gdy skala negatywnego wpływu ekonomicznego koronawirusa stała się jasna dla inwestorów, funt spadł poniżej 1,15 USD do najniższego poziomu od 1985 r.

Firmy, które chcą uniknąć wahań walutowych poprzez zabezpieczenie swojej ekspozycji na rynku opcji, muszą obecnie ponosić ogromne koszty. Wskaźniki zmienności zarówno wobec euro, jak i dolara w ciągu najbliższych 12 miesięcy osiągnęły najwyższy poziom od czasu kryzysu finansowego, przez co opcje na funta są jeszcze droższe.

Zmienność funta sięga zenitu na rynku opcji, źródło: sentryderivatives.com

Konserwatywna większość w Parlamencie, mniejsza zmienność i ograniczenie szans na hard Brexit zmniejszyły potrzebę zabezpieczenia się brytyjskich firm na początku roku. Jednak gwałtowna zmienność sprawiła, że próby zabezpieczania i planowania są bardzo utrudnione w czasie szybko zmieniających się cen – powiedział Phil McHugh, handlowiec w Currencies Direct Ltd.

Niepewność pandemii zwiększa koszty brytyjskich firm

Brexit i kurs funtaDla brytyjskich przedsiębiorców trudno sobie wyobrazić gorszy czas. Lokalne firmy posiadające łańcuchy dostaw i klientów w regionach dotkniętych poważnymi skutkami, takich jak Chiny i Włochy, stanęły w obliczu kolosalnych problemów. Dodatkowo wszystkim obywatelom Wielkiej Brytanii zakazuje się niepotrzebnych podróży, co zmniejsza wydatki konsumentów i wywiera większą presję na już oblężoną gospodarkę krajową.

Chociaż rząd zobowiązał się do wspierania przedsiębiorstw za pomocą pożyczek w nagłych wypadkach, jak dotąd uzyskanie dostępu do nich okazało się trudne, a wielu ekspertów jest coraz bardziej zaniepokojonych, że nie uda się powstrzymać fali bankructw.

Słabszy funt może być dobrą wiadomością dla eksporterów, dzięki czemu ich produkty są stosunkowo tańsze za granicą. Jednak w przypadku importerów niski kurs wymiany może osłabić modele biznesowe, zwłaszcza gdy brytyjskim klientom nakazuje się pozostanie w domach.

Spadek funta w połączeniu z popytem konsumenckim powodującym hamowanie było podwójnym uderzeniem w brytyjskie firmy, zwłaszcza w importerów. Ten kryzys bardzo szybko eksplodował. Fakt, że popyt konsumentów się zatrzymuje, bardzo utrudnia przedsiębiorstwom patrzenie w przyszłość i dokładne określenie ich przyszłych celów – podsumował McHugh.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Kurs funta rozpoczyna tydzień od spadków. GBPUSD poniżej 1,24 USD

Notowania pary walutowej GBPUSD w marcu odnotowały istny roller-coaster. Po wzroście do poziomu 1,32, kurs stąpnął i wystarczyły zaledwie dwa tygodnie by dotrzeć do poziomu 1,14, najniższego od dziesięcioleci. Następie wystąpiło równie silne odbicie, które doprowadziło cenę ponownie powyżej 1,25. Aktualnie kurs konsoliduje nieco powyżej 1,23. Lokalne wsparcie stanowi strefa 1,1950-1,20. Z kolei opór znajduje się na okrągłym poziomie 1,30.

Kurs pary GBPUSD na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs pary GBPUSD na interwale dziennym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here