Naga MarketsPuzzle UE UK Unia GBP Brexit EURJane Foley, starszy strateg FX w Rabobank wskazuje, że wzrosły rynkowe oczekiwania co do braku porozumienia ws. Brexitu (hard Brexit), co jest bezpośrednią konsekwencją politycznego stanowiska Borisa Johnsona, dotychczasowego faworyta w wyborze na lidera Partii Konserwatywnej i zarazem premiera Wielkiej Brytanii.


Zobacz również: EBC: Nadchodzi obniżka stóp procentowych o 20 pb oraz QE – prognozy dużych banków

Wygrana Johnsona doprowadzi do wyborów powszechnych?

Ekspert zauważa, że w obliczu niepewności politycznej kurs funta szterlinga jest wyraźnie zagrożony. Poziom 0,90 na parze EUR/GBP jest kluczowym poziomem psychologicznym dla funta, ale w ocenie analityka jest wysoce prawdopodobne, że będzie on wielokrotnie zagrożony przed terminem Brexitu 31 października, biorąc pod uwagę rosnące ryzyko braku porozumienia.

Kursy bukmacherskie i badania opinii sugerują, że Boris Johnson zgarnąłby obecnie od 60% do 80% głosów członków partii Torysów. Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w maju jasno pokazały, że wielu wyborców torysów było gotowych opuścić partię, gdyby rząd nadal przeciągał w kwestii Brexitu. Dlatego też w krótkim czasie wszyscy pretendenci do objęcia stanowiska po Theresie May należycie zaostrzyli swoje stanowiska – napisano w raporcie.

Foley wskazuje iż, w związku z obawami związanymi z możliwym hard Brexitem, inwestorzy zaangażowani w funta faworyzowaliby rząd brytyjski kierowany przez Hunta nad Johnsonem. W jego ocenie większe ryzyko, że Johnson byłby gotów pójść „na noże” z parlamentem w sprawie braku porozumienia wnosi większą szansę na wotum nieufności, a to z kolei może doprowadzić do wyborów powszechnych.

Stopień niepewności związany z potencjalnymi wynikami wyborów powszechnych i polityką każdego rządu pod nowym przywództwem jest ogromny. Dlatego też uważamy, że zmienność na funcie szterlingu może wzrosnąć. Jeśli Brexit zostanie przedłużony do przyszłego roku, kurs pary EUR/GBP powinien spaść w obszar 0,86 w perspektywie 6 miesięcy. Z kolei wzrost szans na hard Brexit będzie oznaczał, że para EUR/GBP będzie dążyć do parytetu – podsumowano.

Zobacz również: USD: Kluczowe elementy techniczne stają się negatywne – ABN AMRO

Kurs euro do funta w środę na interwale dziennym 26 6 19
Kurs euro do funta w środę na interwale dziennym


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułRopa: Rynki spoglądają na szczyt G20 – TDS
Następny artykułBlok po 22 – 26 czerwca 2019: EUR/NZD, GBP/USD
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here