Naga MarketsDziś poznaliśmy odczyt PMI sektora usług dla strefy euro jak i dla Wielkiej Brytanii. Indeks PMI (Purchasing Managers Index) przygotowywany jest przez CIPS oraz Markit Economics.


Gospodarka Wielkiej Brytanii pod presją Brexitu

Na początku każdego miesiąca możemy przyjrzeć się badaniom, jak menedżerowie i kadra kierownicza zapatruje się na przyszłe zamówienia w sektorze usług w Wielkiej Brytanii i strefie euro.

Zbiorczy odczyt PMI dla usług w strefie euro za styczeń 2019 roku wyniósł 51,0, podczas gdy oczekiwania i poprzednie wskazanie plasowały się na poziomie 50,7.

Wielka Brytania: Najsłabszy odczyt PMI dla usług od 2016 roku

Natomiast dzisiejszy wynik PMI dla Wielkiej Brytanii na poziomie zaledwie 50,1 zaskoczył negatywnie oczekiwania inwestorów (51,1) oraz był znacznie gorszy od miesiąca poprzedniego (51,2). To najniższy odczyt tego wskaźnika od sierpnia 2016 roku.

Wielka Brytania: Najsłabszy odczyt PMI dla usług od 2016 roku

Najnowsze wyniki PMI wskazują, że gospodarka Wielkiej Brytanii jest zagrożona spowolnieniem lub gorzej, ponieważ nasila się niepewność związana z Brexitem i zbiega się to z wolniejszym globalnym wzrostem. Rozwój sektora usług prawie się zatrzymał w styczniu, podobnie rozczarowujące są dane z sektora produkcji i budowlanego. Przez ostatnie trzy miesiące gospodarka Wielkiej Brytanii przeżywa najsłabszy okres wzrostu od sześciu lat. Dane wskazują, że PKB prawdopodobnie utrzymało się na poziomie stagnacji na początku 2019 r po skromnym wzroście zaledwie o 0,1% w IV kw. – powiedział Chris Williamson, główny ekonomista  IHS Markit.

Jak reaguje funt?

Przed danymi funt silnie się umocnił. Jednak na publikację danych funt brytyjski zareagował silnym spadkiem w pierwszych sekundach stosunku do dolara amerykańskiego. Notowania GBP/USD znajdują się obecnie między psychologicznym poziomem wsparcia 1,3000, a poziomem oporu 1,3103. Dzienny pivot plasuje się na 1.3056.

Zobacz również: Funt (GBP) może stracić na wartości nawet 14%, gdyby doszło do hard Brexitu

Wielka Brytania: Najsłabszy odczyt PMI dla usług od 2016 rokutokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here