Naga MarketsWielka Brytania musi przestrzegać ustaleń dotyczących Brexitu - apeluje premier IrlandiiPremier Irlandii Michael Martin ogłosił w piątek, że Wielka Brytania powinna respektować postanowienia Brexitu zatwierdzone w styczniu tego roku, a szczególnie te dotyczące irlandzkiej granicy. Negocjacje między Unią Europejską a Wielką Brytanią w sprawie umowy handlowej nadal są w impasie.

  • Unia Europejska oraz Irlandia twierdzą, że nowa brytyjska ustawa zagraża relacjom między Irlandią a Irlandią Północną
  • Nowa ustawa o nazwie Internal Market Bill została wcześniej w tym tygodniu zaakceptowana przez Izbę Gmin
  • Teraz nowa legislatywa czeka na głosowanie w Izbie Lordów

UK vs UE: impas w negocjacjach

Unia Europejska w czwartek oficjalnie rozpoczęła proces prawny przeciwko Wielkiej Brytanii w związku z podważaniem przez UK zaakceptowanych postanowień Brexitu. Te nie są jeszcze faktycznie złamane, bowiem projekt brytyjskiej ustawy o nazwie “Internal Markets Bill”, która ma niwelować niektóre z kwestii poruszanych przez styczniowe “Withdrawal Agreement”, przeszedł dopiero przez niższą izbę parlamentu.

Premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson ma rozmawiać telefonicznie z przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen w sobotę w sprawie negocjacji przyszłych kroków jakie podejmą obie strony.

Wielka Brytania uważa, że musi złamać postanowienia umowy brexitowej związane z irlandzką granicą, aby umożliwić Anglii, Szkocji, Walii oraz Irlandii Północnej prowadzenie wolnego handlu między sobą, jeśli scenariusz “no deal” z Unią Europejską okaże się konieczny.

Kolejna runda negocjacji między UE i UK będzie miała miejsce od przyszłego tygodnia do kolejnego szczytu UE 15. i 16. października.

Plus500

Zobacz również: Brytyjska Izba Gmin zatwierdziła ustawę łamiącą umowę brexitową

Kurs funta (GBP/USD) powyżej 1,2940 USD

Kurs funta względem dolara w piątek przed 15:00 notuje wzrost w trakcie sesji o 0,47% do 1,29450 dol.

Wielka Brytania musi przestrzegać ustaleń dotyczących Brexitu - apeluje premier Irlandii
Notowania kursu funta względem dolara. Źródło: tradingview.com

Piątkowa sesja potwierdza przebicie przez kurs funta oporu na 1,2900, z którym funt mierzy się w ostatnich pięciu dniach notowań.

W interwale dziennym oscylator MACD wykreślił sygnał kupna w strefie wyprzedania, co może wykazywać byczy bodziec dla aprecjacji brytyjskiej waluty.

W przypadku realizacji scenariusza wzrostowego, kurs dobije zapewne do 1,3000 zanim wkroczy na wyższe poziomy.

Rynkowe sentymenty nie wspierają obecnie dolara. W piątek świat obiegła informacja o tym, że prezydent USA Donald Trump zakaził się koronawirusem. W czwartek Kongres zaakceptował głosami Demokratów w Izbie Reprezentantów projekt ustawy zakładający kolejną transze stymulacji fiskalnej opiewającej na 2,2 bln dol.

Jednak to nie koniec perypetii związanych z tą sprawą. Ustawa trafi jeszcze pod głosowanie Senatu, gdzie rządzą Republikanie. Zatem polityczne zamieszanie może okazać się szansą dla aprecjacji GBP w najbliższym czasie.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here