Naga MarketsWielka Brytania ma duże szanse na porozumienie z UE, twierdzi brytyjski ministerWielka Brytania i Unia Europejska mają sporą szansę na uzyskanie formalnego porozumienia co do przyszłych relacji handlowych, jak stwierdził w niedzielę brytyjski Minister ds. Irlandii Północnej, Brandon Lewis.

  • Jedną z kluczowych kwestii spornych, która utrudnia ustalenie warunków nowych warunków umowy między UE i UK jest kwestia granicy między Irlandią, a Irlandią Północną
  • W związku z tym, słowa Ministra ds. Irlandii Północnej zyskują dodatkową wagę
  • Unia Europejska obawia się, że UK może nadużywać możliwości transportu towarów przez irlandzką granicę do wprowadzania ich do obrotu w UE.

Brexit: dobre szanse na nową umowę?

Wielka Brytania oficjalnie opuściła Unię Europejską w styczniu tego roku i od tego czasu obie strony starają się dojść do konsensusu co do nowej umowy handlowej, która miałaby zacząć obowiązywać po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie. Stawka toczy się o warunki wymiany towarów opiewającej na kwotę niemal 3 bilionów euro rocznie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rozmowy zostały przerwane ponad tydzień temu z uwagi na rezygnację Wielkiej Brytanii. Strona brytyjska zarzucała Unii Europejskiej niechęć do pójścia na jakikolwiek kompromis w kluczowych sprawach. Negocjacje wznowione zostały jednak kilka dni temu, a w piątek przedstawiciele brytyjskiego zespołu stwierdzili, że nastąpił w nich progres.

– Zawsze jestem optymistą. Sądzę, że jest spora szansa na osiągnięcie porozumienia, jednak Unia Europejska musi zrozumieć, że potrzebny jest także ruch z ich strony. – stwierdził minister Brandon Lewis.

Przedstawiciel brytyjskiej władzy zaznaczył również, że porzucenie negocjacji wskutek nieuzyskania porozumienia nie jest w interesie Wielkiej Brytanii.

Zobacz również: Forex w Australii z lewarem tylko 30:1! ASIC poszedł w ślady ESMA

Kurs GBP/USD skończył tydzień na plusie

Kurs funta względem dolara amerykańskiego zyskał w zeszłym tygodniu łącznie 0,97% i zakończył go na 1,30400 dol.

Wielka Brytania ma duże szanse na porozumienie z UE, twierdzi brytyjski minister
Notowania kurs funta. Źródło: tradingview.com

W środę kurs przetestował nawet poziom 1,31404 dol., dobijając do górnej linii zakresu kanału zwyżkującego po wybiciu z tworzonej jednocześnie formacji chorągiewki. Trudno jednak na ten moment uznać, czy środowe wybicie jest potwierdzone, bowiem kurs osunął się zarówno w czwartek, jak i piątek. Być może odpowiedź poznamy na otwarciu przyszłego tygodnia.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here