Naga MarketsWielka Brytania i Kanada są bliskie podpisania nowej umowy handlowej, która zastąpi dotychczasową umowę, jaką Wielka Brytania posiadała w ramach członkostwa w Unii Europejskiej. Porozumienie byłoby dużym impulsem dla premiera Borisa Johnsona w jego wysiłkach zmierzających do wytyczenia nowego kursu dla Wielkiej Brytanii jako globalnego kraju handlowego poza UE. Oczekiwane jest ogłoszenie umowy w ciągu najbliższych dni. Para GBP/USD spada w czwartek oscylując nieco powyżej poziomu 1,32.

  • Ogłoszenie umowy może nadejść w najbliższych dniach
  • Wielka Brytania to trzeci co do wielkości rynek eksportowy Kanady
  • Dwa kraje negocjują w celu ochrony handlu o wartości 23 miliardów dolarów

Wielka Brytania musi przedłużyć 14 innych umów do 1 stycznia

LondynBez nowej umowy Wielka Brytania i Kanada staną w obliczu ceł na handel od 1 stycznia, kiedy skończy się okres przejściowy Brexitu i Wielka Brytania nie będzie już częścią CETA, umowy handlowej między UE a Kanadą, która weszła w życie w 2017 r. Handel między oba krajami był warty około 17 miliardów funtów (85 miliardów złotych) w 2019 roku.

Rozmowy handlowe są na zaawansowanym etapie i dobrze postępują. Wielka Brytania jest zdecydowana dążyć do zapewnienia ciągłości umowy handlowej z Kanadą przed końcem okresu przejściowego – oświadczył Departament Handlu Międzynarodowego Wielkiej Brytanii.

Przełom z Kanadą byłby ulgą dla Wielkiej Brytanii, która kontynuuje kontrowersyjne rozmowy z UE, jej największym partnerem handlowym, na temat przyszłych stosunków gospodarczych. Dyskusje te mogą przynieść owoce już w przyszłym tygodniu, ale negocjacje mogą się jeszcze załamać.

Wielka Brytania to trzeci co do wielkości rynek eksportowy Kanady po Stanach Zjednoczonych i Chinach. W pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku Kanada wyeksportowała towary o wartości 14 miliardów CAD (40 miliardów PLN) do UK, podczas gdy importowała 6,9 miliardów CAD.

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział w zeszłym tygodniu, że oba kraje mogą zakończyć negocjacje w sprawie nowej umowy handlowej do 1 stycznia.

Wiem, że zmiana i zademonstrowanie umów dotyczących handlu jest ważne dla rządu Wielkiej Brytanii. Kanada jest otwarta. Chcielibyśmy to zrobić, więc mam wielką nadzieję, że to się uda, ale to zależy od rządu Wielkiej Brytanii – powiedział Trudeau w zeszłym tygodniu podczas wydarzenia zorganizowanego przez Financial Times.

Umowa z Kanadą byłaby drugim dużym porozumieniem handlowym ogłoszonym przez Wielką Brytanię w ciągu niecałego miesiąca, po tym, jak porozumiała się z Japonią pod koniec października. W międzyczasie trwają negocjacje handlowe z takimi krajami, jak Australia, Nowa Zelandia i Stany Zjednoczone.

Wielka Brytania nadal musi przedłużyć 14 innych umów UE do 1 stycznia, aby uniknąć niewywiązania się z warunków Światowej Organizacji Handlu, w tym z takimi krajami jak Meksyk, Turcja i Singapur – umowy, które obejmują handel o wartości około 60 miliardów funtów.

fpmarkets

Funt koryguje po odbiciu od listopadowego szczytu

Notowania pary walutowej GBP/USD wzrosły w środę do poziomu 1,3313 tworząc z dotychczasowym szczytem w listopadzie formację podwójnego szczytu. W czwartek kurs spada o poranku o -0,30 procent oscylując w okolicach 1,3230. Najbliższy poziom wsparcia znajduje się na okrągłym 1,32, a jego przebicie otworzyłoby drogę do psychologicznego poziomu 1,30. Z drugiej strony wzrost powyżej ww. formacji umożliwiłby test tegorocznego szczytu 1,3480.

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here