Naga MarketsBrexit i kurs funtaJedną z ważniejszych publikacji środowej sesji są dane dot. dynamiki brytyjskiego Produktu Krajowego Brutto w styczniu 2020 roku. Wskaźnik ten obrazuje wartość rynkową wszystkich wytworzonych dóbr i usług w gospodarce przez określony czas. Wartości PKB dla Wielkiej Brytanii publikuje Office for National Statistics (urząd statystyczny Wielkiej Brytanii). Razem z odczytem PKB został opublikowany również wskaźnik produkcji dóbr w fabrykach za czerwiec 2020 r.

  • Gospodarka brytyjska skurzyła się w ujęciu kwartalnym (do czerwca 2020) o rekordowe -20,4%
  • W ujęciu miesięcznym PKB wzrosło aż o 8,7%
  • Kurs funtaodbija od wsparcia przy 1,3000

Mieszane dane z Wielkiej Brytanii dotyczące wzrostu

Najnowsze dane ONS wskazują, że brytyjskie PKB w ujęciu miesięcznym wyniosło 8,7%, wobec średnich prognoz ekonomistów na poziomie 8,0% oraz poprzedniego odczytu 1,8%. Brytyjski PKB wzrósł silnie w czerwcu, ale nadal jest znacznie poniżej poziomów z lutego 2020 r.

Te artykuły również Cię zainteresują
www.ons.gov.uk

Z kolei raport kwartalny wskazał spadek o -20,4%, a PKB w ujęciu r/r wykazało recesję rzędu 21,7%, choć w obu przypadkach wyniki były nieco lepsze od oczekiwań.

www.ons.gov.uk

Komentując dzisiejsze dane dotyczące PKB, szef PKB Rob Kent-Smith powiedział:

– Szacunki PKB na czerwiec 2020 r. są bardziej niepewne niż zwykle w wyniku wyzwań, przed którymi stanęliśmy podczas gromadzenia danych w ramach nałożonych przez rząd ograniczeń w zakresie zdrowia publicznego.

Jak reaguje GBP?

Na informacje o danych PKB, funt brytyjski umocnił się w stosunku do dolara amerykańskiego w pierwszej minucie publikacji. Notowania pary GBPUSD aktualnie kontynuują ruch na północ oddalając się od poziomu wsparcia 1,30. Jeśli impuls wzrostowy będzie dziś kontynuowany otworzy to drogę do ważnego poziomu oporu 1,32, który stanowi kluczową barierę dla kupujących w sierpniu.

Kurs GBPUSD na interwale jednominutowym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale jednominutowym, tradingviewConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here