Naga MarketsNic nie przemawia bardziej do wyobraźni inwestora niż mieniące się w słońcu i emanujące luksusem budynki biurowców instytucji finansowych w centrum Manhattanu, w Singapurze czy też w londyńskim City. Słabość do prestiżowych adresów w Londynie zaczęli ostatnio wykorzystywać oszuści oferujący rzekome inwestycje w aktywa krypto. W dniu 17 sierpnia brytyjska FCA (Financial Conduct Authority – odpowiednik polskiego KNF) wydała oficjalne ostrzeżenie w tej kwestii.


Sposób “na luksus i prestiż”

Na Wsypach Brytyjskich, osoby szukający naiwnych chętnych na lewe inwestycje, wykorzystują w swoich reklamach, oprócz wspomnianych prestiżowych londyńskich adresów, także zdjęcia celebrytów oraz mamią eleganckimi, profesjonalnie wykonanymi stronami internetowymi. O naturze tych działań przeczytamy więcej w oświadczeniu brytyjskiego watchdoga:

Te artykuły również Cię zainteresują
„Oszukańcze firmy są w stanie zmanipulować oprogramowanie komputerowe tak, by wypaczyć poziom cen i zwrotów z inwestycji. Mogą zwodniczo zachęcić ludzi do nabycia kryptowalut, których tak naprawdę nie posiadają. Znani są także z tego, że potrafią nagle zamknąć internetowe rachunki klientów i odmówić przelania im wpłaconych wcześniej środków, lub domagać się zapłaty dodatkowych pieniądzy zanim dokonają transferu.”

Zobacz również: FCA ostrzega: Oszuści podszywają się pod brokera STO

FCA w sierpniu ostrzegała 2 razy

O tym, że opisane powyżej procedery mają miejsce na Wyspach świadczy fakt, iż w sierpniu FCA wydała już 2 ostrzeżenia obejmujące tzw. „firmy – klony” z branży krypto, które twierdziły, iż posiadają zezwolenie wydane przez brytyjski organ nadzoru finansowego. Zwraca on uwagę na to, iż krytptowaluty jako takie nie podlegają pod regulacje FCA, natomiast istnieją stosowne przepisy z zakresu instrumentów pochodnych na aktywa cyfrowe, takie jak CFD, kontrakty futures czy opcje. W zeszłym tygodniu do ostrzeżeń przed krypto oszustwami przyłączyła się także brytyjska policja, po opublikowaniu statystyk narodowego centrum ds. walki z oszustwami Action Fraud, z których wynika, iż w czerwcu i lipcu tego roku obywatele brytyjscy na oszukańczych inwestycjach w rzekome aktywa cyfrowe ponieśli straty w wysokości 2,5 mln USD (ok. 1,96 GBP).

Zobacz również: Oszuści wyłudzają ETH na Twitterze – nie daj się nabrać!

Sposób na uniknięcie padnięcia ofiarą oszustwa

Przez wejściem w inwestycję w cyfrowe aktywa takie jak kryptowaluty, brytyjski watchdog zaleca dokładne sprawdzenie, czy dany podmiot posiada wymagane zezwolenie na obrót oraz reklamę tego typu produktów, ewentualnie prześwietlić firmę za pomocą serwisu ScamSmart. Może się też okazać, że oszuści mogą zechcieć zaatakować ponownie, tym razem oferując „pomoc” w odzyskaniu utraconych wcześniej środków lub nawet wykup inwestycji po uiszczeniu stosownej „opłaty”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here