Naga MarketsBrytyjski regulator finansowy – Financial Conduct Authority (FCA), według doniesień serwisu Finance Magnates z dnia 23 sierpnia, przyznał trzecią tzw. E-money Licence spółce z branży krypto. Tym razem uzyskała ją firma Wirex z siedzibą w Londynie. Sztandarowym produktem jest przedpłacona karta debetowa z funkcją konwertowania kryptowalut na środki w tzw. fiatach, do praktycznego wykorzystania w codziennych zakupach. 


Czym jest Wirex?

Firma Wirex została utworzona w 2014 roku, pierwotnie pod nazwą E-Coin, przez Pavla Mateeva oraz Dymitya Lazaricheva, zaś w 2016 przeszła przez rebranding, w międzyczasie  dynamicznie się rozwijając. We wrześniu 2017 dowiedzieliśmy się, iż z usług oferowanych przez Wirex z zakresu handlu kryptowalutami  korzysta 800 tys. użytkowników, którzy dokonali transakcji o wartości 1 mld USD. Platforma Wirex umożliwia wydawanie, otrzymywanie oraz zakup kryptowalut za pomocą przedpłaconej karty debetowej. Jest ona zintegrowana z siecią operatora płatniczego Visa, dzięki czemu z karty można korzystać w ponad 40 mln punktów handlowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Platforma Wirex, źródło: www.youtube.com

Wirex nie zdecydował się na zebranie funduszy w drodze ICO, woląc pozostać w prywatnych rękach. W marcu tego roku pozyskano środki w wysokości 3 mln USD w ramach rundy finansowania serii A organizowanej przez japońską grupę SBI. Jak wynika z najnowszych doniesień medialnych, firma stara się o uzyskanie dodatkowych licencji w Japonii. Singapurze oraz w Stanach Zjednoczonych. Zadowolenia z powodu decyzji FCA nie ukrywał jeden ze założycieli Wirex, wspomniany wyżej Dymity Lazarichev, wyrażając dumę z faktu, iż firma jest trzecim na świecie podmiotem z branży krypto, który uzyskał wspomnianą wyżej licencję.

Przy innej zaś okazji odniósł się do praktycznego wymiaru uzyskania E-money licence:

„Licencja nie będzie miała znacznego wpływu na to, w jaki sposób obsługujemy naszych obecnych klientów, przy czym skorzystają oni ze sprawniej działających usług oraz będą się cieszyć z niższych niż do tej pory opłat.”

Obecnie platforma obsługuje 50 kryptowalut, w tym NEM, NEO oraz OMG, zaś do ich grona niedawno dołączyły Ripple (XRP) oraz Litecoin (LTC). Wszystkie aktywa cyfrowe można wymienić w punktach sprzedaży detalicznej na waluty tradycyjne, wśród których obecnie znajdziemy euro, dolary oraz funta brytyjskiego. Dzięki temu właściciele sklepów nie muszą posiadać rachunków w krytpowalutach. Tego typu wymianę umożliwia współpraca z serwisem Shapeshift.

Więcej o licencji oraz działaniach FCA

Wcześniej podobne licencje uzyskała platforma do wymiany kryptowalut Coinbase w celu ułatwienia współpracy z brytyjskimi bankami oraz uzyskania dostępu do działającego w Wielkiej Brytanii Systemu Szybszych Płatności (Faster Payments Scheme),  a także obsługi płatności w funtach brytyjskich w ramach platformy kryptowalutowej.  Innym podmiotem, który uzyskał licencję FCA był brytyjski startup o nazwie Circle – będący platformą do gier opartą na blockchainie. Wspomniana licencja E-Mony umożliwia swobodną działalność w ramach 23 krajów Unii Europejskiej oraz generowanie numerów IBAN, emitowanie kart płatniczych, prowadzenie usług wymiany walut oraz przechowywanie środków klienckich na rachunkach segregowanych. Licencja ta nazywana jest także „Google of Cryptocurrency” (dosł. kryptowalutowy Google).

Alfa-Forex to broker licencjonowany przez CySEC od 2004 roku, oferujący swoim klientom handel na jednych z najwęższych spreadów i dostęp do kantoru walut. Już teraz zapoznaj się z ofertą brokera i skorzystaj z konkurencyjnych warunków!

Jej uzyskanie wymaga spełnienia restrykcyjnych wymogów, zaś samo rozpatrywanie przez FCA wniosku zajmuje ponad 90 dni. W celu bliższego monitoringu m.in. firm, które uzyskały licencję, brytyjski regulator ustanowił tzw. regulatory sandbox (dosł. piaskownica regulacyjna). W szerszym ujęciu, projekt ten ma na celu obserwowanie praktyk biznesowych spółek z sektora fintech oraz blockchaina w ramach specjalnego środowiska testowego (stąd określenie „piaskownica”). W czerwcu i lipcu do programu dołączyły dwa brytyjskie sturtupy – Globcap oraz Block EX, oba specjalizujące się w zastosowaniu technologii blockchain w celu realizacji szybkich płatności.

Zobacz również: Giełda Coinbase wprowadza usprawnienia dla użytkowników

Fakt udzielania przez FCA licencji E-money podmiotom z sektora kryptowalut nie oznacza bynajmniej, że brytyjski watchdog wykazuje jednoznacznie entuzjastyczne podejście do tej branży. Instytucja wydała wcześniej liczne ostrzeżenia w związku z korzystaniem z cyfrowych tokenów, zaś niedawno brytyjskie banki otrzymały zalecenie stosowania „wzmożonych środków bezpieczeństwa” w przypadku posiadaczy kont, na których wykryto operacje związane z kryptowalutami.

Zobacz również: Brytyjscy menedżerowie wzywają FCA do uregulowania rynku kryptowalutConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here