Naga MarketsSajid Javid rezygnuje z pełnionego dotychczas stanowiska

Funt wzrósł ponownie powyżej poziomu 1,30 USD po rezygnacji kanclerza skarbu Sajida Javida. Zwiększyło to spekulacje, że Wielka Brytania może przesunąć się w kierunku większych bodźców fiskalnych. Minister finansów zrezygnował po bezpośrednim sporze z Borisem Johnsonem. Po tygodniach napięć premier zażądał, aby Javid zwolnił wszystkich pięciu swoich starszych asystentów, ale kanclerz odmówił i podał się do dymisji.


Wielka Brytania poluzuje politykę fiskalną?

Początkowa reakcja funta była słaba, ale teraz widzimy wzrost do nowego szczytu. Prawdopodobnie rynek oczekuje, że Johnson poszuka teraz doradców którzy chętniej poprą agresywny bodziec fiskalny -powiedział Adam Seagrave, szef globalnego działu sprzedaży w Saxo Capital Markets UK Ltd.

Boris Johnson
Boris Johnson zwiększa swoją władzę w Wielkiej Brytanii

Niemniej jednak niektórzy analitycy zauważyli, że długoterminowe zmiany w wydatkach rządu brytyjskiego pozostają niejasne, być może nadmiernie i zbyt pośpiesznie pojawił się ruch na brytyjskich obligacjach rządowych.

Reakcja rynku może wynikać z założenia, że ​​biuro Borisa Johnsona ma teraz silniejszą rękę na sterze fiskalnym niż dotychczas sądzono. Przestrzeganie reguł fiskalnych może stać się luźniejsze, niż Javid byłby gotów zaakceptować. Bardzo wątpię, czy faktycznie będzie to miało jakiekolwiek istotne implikacje dla krótkoterminowych pożyczek, inwestycji i emisji w Wielkiej Brytanii – powiedział John Wraith, szef brytyjskiej strategii stóp procentowych w UBS Group AG.

Javid był ministrem finansów Wielkiej Brytanii od lipca 2019 r. Jego odejście popsuło przygotowania kraju do wdrożenia nowych reguł funkcjonowania poza Unią Europejską. Wszystko dzieje się na zaledwie cztery tygodnie przed planowanym terminem określenia budżetu 11 marca. Biuro Johnsona wskazało jest zastępcę – jest nim Javidis Rishi Sunaki.

Nieoczekiwane odejście brytyjskiego ministra finansów wywołało silną aprecjację funta

Kurs funta wzrósł do 1,3040 USD, co oznacza wzrost o 0,6% w trakcie dzisiejszej sesji, co może być początkiem większego rajdu w tym miesiącu. Tymczasem rentowność 10-letnich obligacji rządowych w Wielkiej Brytanii wzrosła o 4 punkty bazowe do poziomu 0,65%.

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here