Naga Marketsstrefa euroPrzedpołudnia pierwszego, drugiego oraz trzeciego dnia roboczego miesiąca niemal nierozerwalnie wiążą się z licznymi publikacjami wskaźnika PMI. Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Economics publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim.

  • Wskaźnik PMI dla sektora usługowego w UK spadł bardziej niż zakładano
  • Brytyjską gospodarkę czeka głęboka recesja
  • Kurs funta w okolicy technicznego wsparcia

Sektor usługowy zaciągnął hamulec ręczny

Finalne raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca.

Z raportu Markit Economics i CIPS wynika, że wartości wskaźnika PMI dla sektora usługowego w Wielkiej Brytanii osunął się aż do 51,4 pkt., co okazało się wynikiem o wiele gorszym i to nie tylko od ubiegłgmiesiecznego rezultatu na poziomie 56,1 pkt., lecz również od i tak już pesymistycznych prognoz zakładających jego spadek do 52,3 pkt.

Tim Moore, Dyrektor ds. Ekonomii w IHS Markit wskazuje, że sektor usług w Wielkiej Brytanii był w październiku br. bliski zahamowania. Na uwagę zasługuje tutaj fakt, iż tak złe dane pojawiły się jeszcze przed ogłoszeniem lockdownu w Zjednoczonym Królestwie.

– Sektor usług jako całość odnotował najwolniejszy wzrost od czerwca, podczas gdy nowe zamówienia spadły po raz pierwszy od czterech miesięcy – wskazuje Tim Moore dodając, że wprowadzone niedawno ograniczenia w Anglii i pogarszająca się sytuacja covidowa w pozostałej części Europy oznaczają, że gospodarka Wielkiej Brytanii wydaje się być na dobrej drodze do podwójnej recesji tej zimy i znacznie trudniejszej drogi do ożywienia w 2021 r.

Duncan Brock, Dyrektor Chartered Institute of Procurement & Supply (CIPS) dodaje, iż mimo, że wsparcie rządowe będzie kontynuowane, dla wielu przedsiębiorstw może to nie wystarczyć, ponieważ duża część sektora usług weszła w stan głębokiego zamrożenia w listopadzie.

Kurs funta w okolicy wsparcia

Spoglądając na notowania pary walutowej GBP/USD dostrzec można niezwykle interesującą strukturę techniczną. Jeszcze do niedawna rynek poruszał się bowiem wewnątrz równoległego kanału wzrostowego, z którego wybiliśmy dołem tworząc przy tym kanał spadkowy, z którego to z kolei wybiliśmy górą. Wskutek późniejszych wzrostów doszło do re-testu dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, gdzie dziś pojawiła się silna reakcja podażowa. Późniejsze spadki sprawiły, że obecnie kurs funta znajduje się w okolicy górnego ograniczenia kanału spadkowego. Trwałe odrzucenie tego wsparcia mogłoby otworzyć wiec drogę do ponownych wzrostów.

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy certyfikat

GBPUSD H4

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs euro (EUR/USD) testował w nocy najniższe poziomy od lipca
Następny artykułKurs euro i walut G7 a ewentualne scenariusze wyborów. Biden załamie rynki?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here