Naga Marketscovid szczepionka vaccine ccOd kilku dni Europa przeprowadza szeroko zakrojoną akcję szczepień przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Do tej pory Europejska Agencja Leków zatwierdziła jedynie szczepionkę firmy Pfizer. Wkrótce na rynek trafić mogą jednak również produkty innych firm. Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie zatwierdziła dziś bowiem szczepionkę opracowaną przez Uniwersytet Oksfordzki i firmę AstraZeneca. Informacja ta przyczyniła się do zauważalnego wzrostu kursu funta oraz brytyjskiego indeksu FTSE. Inwestorzy mają bowiem nadzieję, że szybkie działanie pomoże powstrzymać gwałtowny wzrost zakażeń wywołany przez nową, bardziej zakaźną odmianę wirusa.

  • Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie zatwierdziła szczepionkę opracowaną przez Uniwersytet Oksfordzki i firmę AstraZeneca
  • Wciąż istnieją jednak wątpliwości dot. dawkowania szczepionki
  • Kurs funta i FTSE w górę

MHRA zatwierdził szczepionkę AstraZeneca

Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie zatwierdziła i dopuściła do użycia szczepionkę opracowaną przez Uniwersytet Oksfordzki i firmę AstraZeneca. Na uwagę zasługuje tu fakt, iż najprawdopodobniej produkt ten przez jakiś czas nie zostanie jeszcze zatwierdzony ani przez regulatorów unijnych, ani amerykańskich. Wciąż bez odpowiedzi pozostaje bowiem wiele pytań dot. badań przeprowadzonych podczas testowania tego produktu. Mimo to, już od najbliższego poniedziałku ma być podawany najbardziej narażonym na zachorowanie obywatelom Zjednoczonego Królestwa.

Te artykuły również Cię zainteresują
Największe niepewności związane ze szczepionką AstraZeneca dotyczą jej dawkowania. Jak informowaliśmy już przed miesiącem, szczepionka ta osiąga skuteczność za poziomie 90 proc. w przypadku podawania najpierw połowy dawki, a następnie pełnej dawki, ale tylko 62 proc. w przypadku podania dwóch pełnych dawek. Mimo to, brytyjski Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych (MHRA) zatwierdził szczepionkę do stosowania w dwóch pełnych dawkach argumentując, że skuteczność tej metody wzrasta, gdy obie dawki podawane są w odstępie trzech miesięcy.

– Skuteczność była wysoka, wzrosła nawet do 80%, gdy między pierwszą a drugą dawką była trzymiesięczna przerwa, co jest powodem naszego zalecenia – powiedział dziennikarzom Munir Pirmohamed, przewodniczący grupy roboczej ekspertów ds. leków dla ludzi ds. szczepionek przeciw koronawirusowi.

Ogromnym atutem szczepionki opracowanej przez Uniwersytet Oksfordzki i firmę AstraZeneca jest natomiast możliwość jej przechowywana i transportowana w normalnych lodówkach, a nie super chłodziarkach obniżających temperaturę do -70 stopni Celsjusza, jak jest to ww przypadku szczepionki Pfizera. Różnica ta może mieć zasadnicze znaczenie dla wielu krajów, których nie stać na tak drogą logistykę. Fakt ten sprawia, że szczepionką tą zainteresowane są m.in. Indie i Chile.

Optymizm zawitał na rynkach

Informacja o zatwierdzeniu przez MHRA szczepionki opracowanej przez Uniwersytet Oksfordzki i firmę AstraZeneca przyczyniła się do wzrostu notowań brytyjskiego indeksu FTSE oraz kursu funta szterlinga.

Spoglądając na notowania tego pierwszego warto dostrzec, że utrzymuje się on obecnie w okolice technicznego oporu w wysokości 6600 pkt. Trwałe pokonanie tej strefy mogłoby otworzyć drogę do jego dalszej aprecjacji nawet w okolice 7000 pkt.

Kurs funta znajduje się natomiast obecnie w okolicy 1,36 USD, co jest najwyższym poziomem od maja 2018 roku.

GBPUSD Weekly

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułRajd św. Mikołaja przedłuży się w styczniu? S&P 500 kończy rok +15%
Następny artykułImpact Investing, czyli inwestowanie w spółki zmieniające świat. Simpact VC podsumowuje 3 lata
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here