Naga MarketsO godzinie 08:00 poznaliśmy szereg danych z Wielkiej Brytanii w tym dane na temat cen towarów i usług konsumenckich (CPI) publikowane przez Office for National Statistics. Dane wskazują na lepszy odczyt od oczekiwań rynkowych, choć kurs funta zignorował te informacje.

UK: Inflacja konsumencka pozytywnie zaskakuje w styczniu

Wskaźnik CPI obrazuje kierunek (wzrost bądź spadek) oraz wielkość zmian cen dla konsumenta dóbr i usług. Jego wzrost w ujęciu miesięcznym / kwartalnym / rocznym będzie powodował umocnienie lokalnej waluty, natomiast spadek może negatywnie wpłynąć na jej wycenę.

Te artykuły również Cię zainteresują
Z opublikowanych we wtorek danych o cenach dóbr i usług wynika, że inflacja konsumencka w Wielkiej Brytanii, wyniosła w styczniu 0,7 proc. r/r. Odczyt niemal nie różni się od prognoz, których konsensus wynosił 0,6 proc. r/r.

investing.com

Z kolei mierzony wskaźnikiem CPI wzrost cen w ujęciu miesięcznym wyniósł -0,2 proc. Wzrost inflacji powodowany jest przez wskaźnik bazowy, który wbrew oczekiwaniom rynku nie spadł, toteż na szczegóły przyjdzie chwilkę poczekać. Z pewnością widać, że wzrost cen wyhamował na początku roku.

www.ons.gov.uk

Obecnie, dane o inflacji mają nieco mniejsze znaczenie dla decydentów monetarnych, a odczyt, który niemal nie odbiega od prognoz nie spowoduje zmiany nastawienia do luźnej polityki Banku Anglii.

fpmarkets

Kurs funta bez reakcji na dane. GBP/USD przetestuje 1,40?

Szterling całkowicie zignorował dane i w środę rano poddany jest presji umocnienia dolara. Kurs GBP/USD cofa się do poziomu 1,3880. Notowania pary walutowej GBP/USD kilka minut po odczycie kontynuują impuls wzrostowy, a kurs ponownie zbliża się w okolice 1,39. Dalsze umocnienie brytyjskiej waluty powinno poskutkować testem okrągłego poziomu 1,40.

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje biomedlub | mrc notowania | kurs dolara (usd) | notowania ropy brent |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here