Naga MarketsAutor poleca również: JSW: szaleństwo notowań bez przyczyny. Czy to spekulacja? Ropa WTI odbija od wsparcia na 37 dol. Zapasy ropy w USA w górę Cena złota w długim terminie w górę nawet do 2700 dol., twierdzi Credit SuisseWielka Brytania i Japonia doszły do porozumienia w sprawie wzajemnej umowy handlowej, która będzie obowiązywać po ostatecznym zamknięciu okresu przejściowego po Brexicie. To pierwsza duża umowa związane z międzynarodową wymianą towarów, jaką UK zatwierdziło z innym państwem po opuszczeniu Unii Europejskiej.

  • Japonia okresliła umowę z UK jako “historyczna” podkreślając rangę tego porozumienia
  • A tego jak na ten moment brak między UE a UK: negocjacje stoją w miejscu
  • Kurs GBP/JPY wybija rano ze wsparcia ograniczającego silny trend spadkowy

Pierwsza ważna umowa handlowa po Brexicie

Odkąd Wielka Brytania oficjalnie opuściła Unię Europejską w styczniu tego roku, skupiła się na negocjacji nowych umów handlowych z krajami całego świata. Wielu ekspertów uważa, że mimo szczerych prób brytyjskich polityków, UK straci sporo traci na tym procederze. Szczególnie boleśnie brytyjskie PKB może odczuć spadek wolumenu eksportu do Unii Europejskiej w przypadku, gdy obie strony nie dojdą do porozumienia. To jak na ten moment oddala się, a Wielka Brytania rozważa nawet zignorowanie wcześniejszych postanowień z UE, łamiąc prawo międzynarodowe.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednak w tej trudnej sytuacji władzom UK udało się osiągnąć porozumienie w sprawie umowy handlowej z Japonią.

To historyczny moment dla Wielkiej Brytanii oraz Japonii, to nasza pierwsza ważna post-brexitowa umowa handlowa – zaznaczyła rangę wydarzenia Liz Truss, brytyjska minister handlu.

Pakt, który wynegocjowaliśmy – w rekordowym czasie i wyjątkowych okolicznościach – wykracza daleko poza obecną umowę z Unią Europejską, ponieważ gwarantuje nowe zwycięstwa dla brytyjskich firm w naszych wspaniałych branżach takich jak sektor przemysłowy, spożywczy czy technologiczny – podkreśliła brytyjska minister.

Umowa już wcześniej postrzegana była jako zasadniczo łatwa do zatwierdzenia z punktu widzenia Wielkiej Brytanii, głównie z uwagi na nadal obowiązujące porozumienie między UE i Japonią, które dotyczy także UK. Wygasa ono wraz z końcem tego roku, kiedy kończy się okres przejściowy po Brexicie.

Wielka Brytania poinformowała, że umowa umożliwia 99% brytyjskim towarom pominięcie cłą przy eksporcie do Państwa Wiśni. W ocenie brytyjskiego rządu, porozumienie wpłynie na wzrost wymiany handlowej między krajami o 19,4 mld dol. w długim terminie, względem poziomów z 2018 roku.

Zobacz również: Bitcoin z rosnącą ilością transakcji, sugerują dane. BTC z byczym sygnałem?

Kurs funta na kilkutygodniowych minimach. Co dalej z GBP/JPY?

Kurs funta względem jena w piątek po południu stara się wybić z trendu spadkowego zapoczątkowanego początkiem września i wzrasta w piątkowej sesji o skromne 0,21% do 136,184 jenów.

Autor poleca również: JSW: szaleństwo notowań bez przyczyny. Czy to spekulacja? Ropa WTI odbija od wsparcia na 37 dol. Zapasy ropy w USA w górę Cena złota w długim terminie w górę nawet do 2700 dol., twierdzi Credit Suisse
Notowania kursu GBP/JPY. Źródło: tradingview.com

Jeszcze na początku września kurs funta rysował 7-miesięczne maksima na 142,714, jednak wraz z deprecjacją funta względem dolara nastąpił także analogiczny ruch na parze GBP/JPY. Spowodowało to osłabienie funta aż o 4,5% od początku września.

Najbliższym wsparciem jest poziom 135,500, który kurs sprawdził zresztą w dzisiejszej piątkowej sesji. Znajduje się ono w pobliżu 100-dniowej średniej kroczącej

Najbliższym oporem jest 136,700, a jego przebicie otworzy drogę w kierunku 137 jenów, a potem w przypadku kontynuacji nawet do 137,800. Pesymistyczny spadkowy scenariusz w przypadku przebicia wsparcia na 135,500 i 100-dniowej średniej może sprowadzić kurs w dół do 134 JPY.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here