Naga MarketsBrexit i kurs funtaJedną z ważniejszych publikacji środowej sesji są dane dot. dynamiki brytyjskiego Produktu Krajowego Brutto w styczniu 2020 roku. Wskaźnik ten obrazuje wartość rynkową wszystkich wytworzonych dóbr i usług w gospodarce przez określony czas. Wartości PKB dla Wielkiej Brytanii publikuje Office for National Statistics (urząd statystyczny Wielkiej Brytanii). Razem z odczytem PKB został opublikowany również wskaźnik produkcji dóbr w fabrykach za styczeń 2020 r.


Słabe dane z Wielkiej Brytanii. Gospodarka wpadnie w recesję?

Najnowsze dane ONS wskazują, że brytyjskie PKB wyniosło zaledwie 0,0% w styczniu, wobec średnich prognoz ekonomistów na poziomie 0,2% oraz poprzedniego odczytu 0,3%. Z kolei raport za trzy ostatnie odczyty wskazuje wzrost PKB na poziomie stagnacji 0,0%.

www.ons.gov.uk

Komentując dzisiejsze dane dotyczące PKB za trzy miesiące do stycznia, szef PKB Rob Kent-Smith powiedział:

„W ciągu ostatnich trzech miesięcy gospodarka nadal nie wykazywała ogólnego wzrostu. Wzrost w budownictwie, napędzany budownictwem domowym, zrównoważył kolejny spadek w produkcji, szczególnie w branży napojów, samochodów i maszyn.

„Dominujący sektor usług również nie wykazywał wzrostu w ciągu ostatnich trzech miesięcy, a spadek sprzedaży detalicznej i telekomunikacyjnej był zrównoważony przez siłę czynszów, zatrudnienia i edukacji”.

Poza danymi dotyczącymi PKB, opublikowany przez ONS został jeszcze wskaźnik produkcji dóbr w fabrykach. Odczyt za miesiąc styczeń nie zaskoczył inwestorów i wyniósł 0,2%, czyli dokładnie tyle ile oczekiwano, przy poprzednim wyniku na poziomie 0,3%.

Dodatkowo produkcja przemysłowa wyniosła  zaledwie -0,1%, względem oczekiwań na poziomie 0,3% i poprzedniego odczytu 0,1%.

Całkowita produkcja zmniejszyła się o 1,0% w okresie trzech miesięcy do stycznia 2020 r. w porównaniu z trzema miesiącami do października 2019 r .; było to spowodowane produkcją, która spadła o 1,2%. Trzymiesięczny spadek produkcji wynika z powszechnej słabości, a 9 z 13 podsektorów przyczyniło się do spadku; było to spowodowane sektorem jedzenia, napojów i tytoniu, które spadły o 2,1%.

Produkcja wydobywcza spadła o 0,1% między grudniem 2019 r. a styczniem 2020 r., Przy czym dostawy energii elektrycznej i gazu stanowiły największy spadek, o 4,2%; zostało to częściowo skompensowane wzrostem produkcji (0,2%), wody i odpadów (1,0%) oraz górnictwa i wydobywania (1,9%).

Miesięczny wzrost produkcji o 0,2% spowodowany był przez chemikalia i produkty chemiczne, które wzrosły o 2,2%; tylko 6 z 13 podsektorów wykazało wzrost, co wskazuje, że ogólna siła nie była powszechna.

W okresie trzech miesięcy do stycznia 2020 r. produkcja spadła o 2,4% w porównaniu z tymi samymi trzema miesiącami do stycznia 2019 r . Było to spowodowane spadkiem produkcji o 3,2%, przy czym 12 z 13 podsektorów wykazywało tendencje spadkową.

Jak reaguje GBP?

Na informacje o danych PKB oraz produkcji dóbr w fabrykach, funt brytyjski nieznacznie osłabił się w stosunku do dolara amerykańskiego w pierwszej minucie publikacji. Notowania pary GBPUSD odbiły się od poziomu 1,2955 po czym nastąpił konsekwentny ruch w górę. Kurs oscyluje przy poziomie 1,2980, niedaleko psychologicznego oporu 1,30. Jego przebicie mogłoby wykreować impuls wzrostowy. Z drugiej strony lokalne wsparcie stanowi dzisiejszy dołek 1,2830.

Kurs GBPUSD na interwale M1, tradingviewcom
Kurs GBPUSD na interwale M1, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykuł
Następny artykułKoronawirus: Morawiecki odwołuje imprezy masowe. Włochy określone „czerwoną strefą”
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here