Naga MarketsKurs funta pod presją recesji i Brexitu. GBP/USD na 1,26 okazją do kupnaFunt szterling (GBP) skorygował nieco niżej po opublikowaniu środowego raportu PKB Wielkiej Brytanii za II kwartał. Wielka Brytania i Unia Europejska muszą znaleźć wspólny konsensus ws. stosunków handlowych do końca października. W przeciwnym razie dojdzie do hard Brexitu, a UK opuści blok bez umowy handlowej. Ekonomiści z MUFG banku prognozują wyboistą drogę dla funta szterlinga w najbliższych miesiącach, podczas gdy eksperci z Westpac wskazują na okazję kupna pary GBP/USD w przypadku spadku poniżej 1,2950.

  • Gospodarka Wielkiej Brytanii była jedną z najbardziej dotkniętych negatywnym szokiem spowodowanym przez COVID
  • Złagodzenie środków blokujących powinno wesprzeć mocne odbicie w III kwartale
  • Ożywienie będzie nierówne i długotrwałe. Niepewność związana z Brexitem stwarza ryzyko pogorszenia koniunktury

GBP/USD: Głębokość recesji w Wielkiej Brytanii podkreśla wyzwania stojące przed funtem – MUFG

Raport o PKB potwierdził, że gospodarka Wielkiej Brytanii była jedną z najbardziej dotkniętych negatywnym szokiem spowodowanym przez COVID, ponieważ skurczyła się o rekordowe -20,4% w II kwartale. Był to nieznacznie lepszy odczyt niż przewidywany przez BoE skurcz o -21%, chociaż to niewielkie pocieszenie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Bardziej zachęcające było mocniejsze niż oczekiwano ożywienie w ostatnich miesiącach. Ostatni miesięczny raport o PKB ujawnił, że aktywność gospodarcza silnie odbiła o 8,7% w czerwcu po zrewidowanej w górę ekspansji o 2,4% w maju. Wciąż pozostawia poziom PKB o 17,2% poniżej szczytu sprzed wystąpienia COVID – napisano w raporcie.

Środki blokujące utrzymywały się w Wielkiej Brytanii dłużej niż w wielu gospodarkach rozwiniętych, ale zmniejszyły się wyraźniej w ostatnich miesiącach, co powinno wesprzeć mocne odbicie w III kwartale.

Jednak oczekiwane opóźnione pogorszenie sytuacji na rynku pracy po zakończeniu programu urlopowego i niepewność co do rozwoju wirusa oznaczają, że ożywienie będzie nierówne i długotrwałe – dodano.

Ponadto dalsza niepewność związana z Brexitem stwarza ryzyko pogorszenia koniunktury w dalszej części tego roku.

W tych okolicznościach nadal zachowujemy ostrożne prognozy dla funta nawet po decyzji BoE o wykluczeniu ujemnych stóp procentowych, co pomogło złagodzić ryzyko spadku w najbliższym czasie – podkreślono.

Kurs GBP/USD: okazja do kupna poniżej 1,2950 – Westpac

Przełamanie poziomu wsparcia 1,2950 sygnalizowałoby, że na parze GBP/USD może dojść do głębszej korekty z potencjalnym celem na 1,26 – 1,28. W ocenie ekspertów z Westpac byłaby to świetna okazja do zakupu „kabla” przed posiedzeniem FOMC 15-16 września.

Uderzający 20,4-procentowy spadek PKB Wielkiej Brytanii podkreśla słabości brytyjskiej gospodarki, zwłaszcza jeśli liczba przypadków COVID nadal rośnie w całej Europie – wskazano w raporcie.

Wydaje się, że GBP ma techniczne wsparcie do utrzymania trendu wzrostowego w tle deprecjacji dolara. Na razie kluczowe wsparcie na poziomie 1,3020, a następnie 1,2950 pozostaje niezmienione. Przełamanie tego niższego poziomu sygnalizowałoby, że w grze jest głębsza korekta, która potencjalnie ma na celu powrót do 1,26 – 1,28. Wykorzystalibyśmy taki spadek jako okazję do zakupu przed możliwym przejściem Fed na średni cel inflacyjny – podsumowano.

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here