Naga MarketsBrytyjski organ nadzoru finansowego FCA (Financial Conduct Authority) zapowiedział wprowadzenie znacznych obostrzeń dla sektora kryptowalut w Wielkiej Brytanii, w tym dla giełd krytowalutowych, dostawców bankomatów oraz twórców projektów typu open-source takich jak portfele do przechowywania kryptowalut. Podmioty te od roku 2020 będą musiały stosować procedury dot. zapobieganiu praniu brudnych pieniędzy (AML), co oznacza wprowadzenie kontroli na podobnym poziomie, co w sektorze bankowym.


Anonimowość i poufność transakcji krypto zostanie mocno ograniczona

Informacje na ten temat zostały ujawnione w oświadczeniu FCA na temat polityki w zakresie kryptowalut „PS19/22: Wskazówki dot. kryptowalut”, skierowanego do emitentów tokenów, twórców oprogramowania, giełd oraz firm inwestycyjnych obracających kryptowalutami. Zgodnie z powyższymi wskazówkami, w następujących obszarach konieczne będzie przeprowadzanie procedury AML:

  • działalność giełd kryptowalutowych oraz usługi giełdowe typu peer-to-peer,
  • usługi związane z bankomatami kryptowalutowymi,
  • prowadzenie transakcji na kryptowalutach,
  • emisja nowych tokenów,
  • publikacja oprogramowania typu open-source związanego z kryptowalutami.

Tanie i szybkie wpłaty EUR. Księgowanie max, do 3h! To możliwe dzięki ofercie CoinDeal!  Sprawdź!.


Wymogi te będą miały bardzo duży wpływ na sektor związany z kryptowalutami w Wielkiej Brytanii, przede wszystkim na kwestie związane z anonimowością. Wszyskie podmioty w tym kraju, których działalność związana jest z przesyłaniem kryptowaut, będą musiały rejestrować dane wszystkich swoich klientów, w tym imię i nazwisko (nazwę), dowód tożsamości ze zdjęciem oraz potwierdzenie adresu.

Procedura ta nosi oficjalną nazwę „badanie klienta” (customer due dilligence). W przypadku zaistnienia wątpliwości co do tożsamości klienta, prawo nakazywać będzie odmowy wykonania usługi. Ponadto może pojawić się obowiązek zatrudnienia dodatkowych pracowników do monitorowania podejrzanych transakcji.

Restrykcyjne podejście FCA do sektora kryptowalut

Wspomniane zaostrzenia w zakresie AML wpisują się w restrykcyjne podejście brytyjskiego nadzorcy do sektora krypto, czego wyrazem była niedawna zapowiedź wprowadzenia w przyszłym roku zakazu handlu instrumentami pochodnymi powiązanymi z kryptowalutami dla klientów detalicznych. Działania te uderzają w fundamentalne korzyści, jakie przynosi korzystanie z kryptowalut, w tym anonimowość i poufność transakcji i mogą stać się precedensem do wprowadzenia podobnych rozwiązań w innych krajach.

W przypadku Wielkiej Brytanii dużą rolę w działaniach podejmowanych przez FCA ma rozbudowany sektor bankowy, dla którego silna branża kryptowalutowa mogłaby stanowić konkurencję.

Zobacz również: Bitcoin z regulacjami w Wielkiej Brytanii. FCA opublikowała oficjalne wytyczneConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here