Naga Markets

Dynamika siły dolara amerykańskiego (USD) systematycznie słabnie, gdy cykl podwyżek stóp Fed dobiega końca, a zmienność prawdopodobnie spada. Ekonomiści z HSBC spodziewają się osłabienia USD w stosunku do głównych walut w 2023 roku. Czarne chmury zawisły również nad funtem. Ekonomiści z Wells Fargo prognozują słabość GBP w nadchodzących miesiącach w obliczu ponurych perspektyw gospodarczych Wielkiej Brytanii i bardziej gołębiego Banku Anglii.

Kurs funta (GBP): Szterling wykaże ponowną słabość na początku 2023 r. – Wells Fargo

Eksperci prognozują przedłużającą się recesję w Wielkiej Brytanii, wzmocnioną konsolidacją fiskalną rządu w jego jesiennym oświadczeniu. W rezultacie analitycy spodziewają się, że stopa procentowa Banku Anglii pozostanie w tyle za oczekiwaniami Fed i uczestników rynku, a także spodziewają się, że brytyjski bank centralny złagodzi politykę pieniężną do końca przyszłego roku.

W tym kontekście spodziewamy się, że funt będzie miał gorsze wyniki względem walut G10, wykazując ponowną słabość do początku 2023 r., a następnie tylko niewielkie odbicie – napisano w raporcie.

Kurs funta szterlinga: Odbicie GBP/USD może szybko zniknąć – MUFG

Gwałtowna przecena dolara amerykańskiego (USD) w zeszłym tygodniu zdecydowanie wyhamowała. Ponowne wzrosty w stosunku do funta szterlinga są z pewnością prawdopodobne po tym, jak jesienne oświadczenie podkreśliło, że perspektywy makroekonomiczne są znacznie gorsze niż w innych rejonach świata, donoszą ekonomiści z MUFG Banku.

Ponowna siła dolara amerykańskiego wydaje się prawdopodobna, ponieważ Fed nadal forsuje jastrzębie stanowisko, bagatelizując ideę zakończenia cyklu zacieśniania monetarnego. Tak więc funta szterlinga wciąż czekają trudniejsze warunki rynkowe, z pewnością w stosunku do dolara amerykańskiego, ale także w szerszym ujęciu – wskazano w raporcie.

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w akcje:

CHCĘ INWESTOWAĆ Z INTERACTIVE BROKERS

W raporcie podkreślono, że umocnienie funta z zeszłego tygodnia raczej się nie utrzyma.

XTB

Jesienne oświadczenie nie zawierało niespodzianek, ale uwydatniło stosunkowo słabe tło makroekonomiczne, które doprowadzi do ponownej deprecjacji GBP w przyszłości – dodano.

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview

Kurs dolara (USD) osłabi się wobec głównych walut w 2023 r. – HSBC

Kiedy cykl zacieśniania polityki Fed dobiegnie końca, zdaniem strategów zmienność stóp procentowych może się zmniejszyć, usuwając kluczowy wiatr w plecy dla USD.

Rentowności w USA pozostają podwyższone w porównaniu z innymi walutami, ale tempo dalszych wzrostów prawdopodobnie od tego momentu zwolni – napisano w raporcie.

Rezerwa Federalna (Fed) podniosła stopy procentowe o 375 pb od marca 2022 r., a ekonomiści HSBC spodziewają się jeszcze dwóch podwyżek o 50 pb w grudniu 2022 r. i lutym 2023 r., po których nastąpi długa przerwa.

Ostatecznie może to ograniczyć zmienność kursów i usunąć kluczowe wsparcie dla USD – podsumowano.

Tymczasem po wrześniowym gwałtownym krachu wywołanym przez brytyjski rząd, kurs pary walutowej GBP/USD wraca do normy w oczekiwaniu na bardziej wiarygodne plany fiskalne Wielkiej Brytanii i słabszego dolara. Eksperci z ING Banku powątpiewają, czy rok 2023 okaże się rokiem łagodnego spadku dolara. Ryzyko polega na tym, że Fed dłużej utrzyma stopy procentowe na podwyższonym poziomie. W efekcie prognozują spadek „kabla” do niskiego poziomu 1,07 na koniec I kw. 2023 r. i odbicie do 1,14 na koniec przyszłego roku.

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułPrognoza kursu funta: GBP/USD osłabi się na początku 2023 roku?
Następny artykułPrognoza kursu franka: gospodarka Szwajcarii ma się dobrze, inflacja spada
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here