Naga MarketsWielka Brytania bez umowy z UE - tak twierdzi 40% analitykówWielka Brytania nie może dojść do porozumienia z Unią Europejską już od dobrych kilku miesięcy, a z każdym dniem perspektywa ogłoszenia nowej umowy handlowej między stronami negocjacji zdaje się być coraz bardziej odległa.

  • Reuters zbadał opinie analityków na temat przyszłej sytuacji gospodarczej w UK
  • Bank of England ma zdaniem ekspertów utrzymać stopę procentową na poziomie 0,10% do końca 2022 roku
  • Analitycy twierdzą, że program skupu aktywów z rynku 5 listopada wzrośnie o kolejne 100 mld funtów

Brexit: no deal coraz bardziej prawdopodobny

Scenariusz “no deal” między Unią Europejską oraz Wielką Brytanią w sprawie nowej umowy handlowej zdaje się coraz bardziej prawdopodobny. Ma to potwierdzenie w przewidywaniach sporej części rynkowych ekspertów.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez agencję prasową Reuters wśród 78 ekonomistów oraz analityków, aż 40% z nich uważa nie ma szans na to, aby porozumienie między Wielką Brytanią a Unią Europejską nastąpiło do zakończenia okresu przejściowego, czyli do końca tego roku.

To taki samy wynik jak w analogicznej sondzie przeprowadzonej przed miesiącem, co świadczyć może o braku progresu jeśli chodzi o rozwój negocjacji.

Plus500

Zobacz również: RBA obniży stopy proc. do minimów wszechczasów, twierdzą analitycy

Sytuacja gospodarcza w UK – prognoza

Brytyjska gospodarka po okresie sporego załamania (PKB w II kw. 2020 r. skurczyło się o niemal 20%) zaczyna łapać wiatr w żagle. Stopa wzrostu gospodarczego ma w IV kw. 2020 wynieść 2,6%, jak przeciętnie twierdzą spytani przez Reutersa analitycy. Jeszcze przed miesiącem oceniali oni ten wynik na 3,4%. Natomiast w I kw. 2021 r. wzrost ma osiągnąć poziom zaledwie 1%.

Jeśli chodzi o cały rok 2020 r., eksperci przeciętnie ocenili spadek PKB na 10,1%. Tymczasem w 2021 r. ma to być wzrost o 6,1%.

Kurs funta (GBP/USD) w kanale zwyżkującym

Kurs funta względem dolara we wtorek rano odbija do 1,29718 dol. nadal utrzymując się w kanale zwyżkującym który prowadzi notowania brytyjskiej waluty w kierunku 1,3000 dol.

Wielka Brytania bez umowy z UE - tak twierdzi 40% analityków
Notowania kursu GBP/USD. Źródło: tradingview.com

Warto jednak zaznaczyć, że na wykresie pary GBP/USD pojawiła się formacja chorągiewki obejmująca ostatnie siedem sesji, która szczególnie widoczna jest w interwale H4. Oznacza to, że w kilku kolejnych sesjach możliwe jest silne wybicie z formacji, a kierunek ruchu może wskazać dalsze zachowanie kursu.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here