Naga MarketsWielcy o ECB: Goldman, BofA, JPM, Barclays i inni. / 01.08.2013

Dziś o godzinie 13:45 czasu polskiego poznamy kolejną w tym roku decyzję Europejskiego Banku Centralnego odnośnie polityki monetarnej w strefie Euro. Zapraszam na przegląd prognoz dla dzisiejszego posiedzenia w wydaniu jednych najważniejszych banków komercyjnych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Goldman Sachs nie spodziewa się zmian w polityce monetarnej. Oczekują dalszych instrukcji wyprzedzających.

Bank of America również nie przewiduje żadnych ruchów po stronie ECB, jednakże przedłużająca się słabość akcji kredytowej, spadek oczekiwań inflacyjnych oraz postępujący zanik płynności mogą doprowadzić do cięcia stóp w następnych miesiącach. Pozytywnym zaskoczeniem dzisiejszego posiedzenie byłaby decyzja, by publikować raporty, które zwiększyłyby przejrzystość polityki monetarnej poprzez lepsze naświetlenie poglądów członków Rady Zarządzającej – ich komunikacja z mediami pozostawia wiele do życzenia. BofA nie widzi wielkiego wpływu na kursy walut i jedynie niewielkie ryzyko umocnienia euro. Głównym punktem programu będzie konferencja prasowa.

JP Morgan stwierdza, że posiedzenie ECB będzie najnudniejszym z posiedzeń w tym tygodniu (obok FOMC i MPC). Analitycy banku oczekują, że ECB zwróci uwagę na ostatnią poprawę we wskaźnikach, jednak nie uzna tego za zagrożenie dla inflacji z powodu niskiego poziomu wykorzystania mocy produkcyjnych. Istnieje możliwość, że główne znaczenie dla rynku będą miały ewentualne wskazówki wyprzedzające odnośnie stóp procentowych.

Barclays pisze, że dobre wyniki ankiet dotyczących nastrojów w biznesie zmniejszają prawdopodobieństwo dalszego luzowania polityki monetarnej w ECB. Ekonomiści spodziewają się, że stopy procentowe pozostaną dziś na niezmienionym poziomie, a instrukcje wyprzedzające pozostaną niezmienione – “stopy procentowe pozostaną na niskim poziomie przez dłuższy czas”. ECB może podkreślić zmiany w wymaganych zabezpieczeniach, które wejdą w życie jeszcze w tym roku – mają zaostrzyć wymagania dotyczące obligacji i złagodzić dla papierów opartych o aktywa. To drugie ma na celu wsparcie Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz krajowych banków rozwoju w ich akcjach kredytowania małych i średnich przedsiębiorstw, które najbardziej cierpią z powodu napięć fiskalnych i problemach banków z płynnością.

Credit Suisse nie przewiduje żadnych nowych posunięć na dzisiejszym posiedzeniu. Prezes Draghi zapewne ogłosi, że stopy procentowe pozostaną “niskie lub niższe” przez dłuższy okres czasu.

Credit Agricole uważa, że ECB podtrzyma zarówno stopy procentowe, jak i instrukcje wyprzedzające w niezmienionej formie. ECB może sobie pozwolić na zajęcie pozycji  “pożyjemy-zobaczymy” przez jakiś czas, jako że wskaźniki ekonomiczne sugerują poprawę momentum wzrostowego, co pokrywa się z podstawowym założeniem wzrostu w strefie Euro w drugim półroczu 2012. ECB prawdopodobnie pozostanie przy swojej ocenie warunków gospodarczych i kontynuuje swoją gołębią, uzależnioną od danych linię wypowiedzi wskazując jak kruche jest ożywienie gospodarcze, przytłumione prognozy inflacyjne i słaba akcja kredytowa. Bank spodziewa się, że stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie, o ile wzrost PKB, bezrobocie lub podaż kredytów nie rozczarują. Inaczej może dojść do cięcia stopy refinansowej na którymś z przyszłych posiedzeń.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here