Naga MarketsWiększość oszustw na rynku kryptowalut wykorzystuje ludzką łatwowierność, twierdzi Rafał Kiełbus (IGBiNT)Robert Wojciechowski i Rafał Kiełbus z Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii (IGBiNT) ostrzegają przed fałszywymi platformami, które służą jedynie do oszustw i kradzieży pieniędzy. Na co zwracać uwagę i jak nie dać się nabrać na fałszywe platformy? O tym w najnowszym odcinku “Trendy BLOCKCHAIN”.

  • Oszuści na rynku kryptowalut wykorzystują te same metody, które znane są również z innych piramid finansowych, ataków phishingowych, czy też nieuczciwych modeli inwestycyjnych
  • Hossa na rynku Bitcoina obserwowana w ostatnim tygodniu sprzyja napływowi nowych inwestorów, co wykorzystują oszuści
  • Celem są często ludzie, którzy do końca nie rozumieją czym jest kryptowaluta, twierdzi Rober Wojciechowski

Te artykuły również Cię zainteresują
Phishing na rynku kryptowalut, czyli wszystko zaczyna się od „zarzutki”

Jak przyznaje Rafał Kiełbus z IGBiNT, nowa hossa na rynku Bitcoina przyciąga na rynek osoby szukające szybkiego sposobu na zarobek, co wykorzystują oszuści. Informacje wykorzystujące socjotechniczne strategie trafiają do potencjalnych ofiar oferując sposób na szybki zarobek, często podparty przykładami z życia lub pozytywną opinią celebrytów. Popularną praktyką jest również stosowanie zasady ekskluzywności, gdzie z atrakcyjnej oferty inwestycyjnej skorzystać może tylko kilkanaście lub kilkadziesiąt pierwszych osób.

Na początku wystarczy jedynie „zarzutka” w formie SMS-a, wiadomości mailowej, telefonu lub postu w mediach społecznościowych, która wykorzystuje słaby czynnik ludzki i pozwala oszustom wyłudzać pieniądze od często nieświadomych użytkowników.

Problem największy polega na tym, że ludzie dają się nabrać, jest to sprawa stara jak świat. Ktoś jest zmanipulowany przez inną osobę, ktoś się podaje za kogoś i w jakiś sposób wyciąga pieniądze. W przypadku rynku kryptowalut gdzie występuje bardzo duża zmienność i gdzie po raz kolejny zaczęła się hossa, pojawia się szum w mediach, w efekcie czego obserwujemy całe mnóstwo ataków łowiących ofiary za pomocą maili, SMS-ów lub mediów społecznościowych – komentował Rafał Kiełbus.

Program “Trendy BLOCKCHAIN” prowadzi Robert Wojciechowski, prezes Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii. Jego gościem w tym odcinku jest Rafał Kiełbus, deweloper działający w ramach technologii blockchain.

BitBay, czy jednak nie? Przykład phishingu na polskim rynku kryptowalut

Aktywności oszustów nie trzeba daleko szukać, gdyż na rodzimym podwórku kryptowalutowym o phishingu ostrzegał w niedzielę polski operator giełdy kryptowalutowej BitBay. Jak wynika z ostrzeżenia serwis bitbayinvest.net podszywa się pod działalność oryginalnej giełdy korzystając z jej logo, a strona internetowa swoją szatą graficzną łudząco przypomina prawdziwą platformę.

Brak uwagi może spowodować, że nieświadomy użytkownik założy konto w firmie klonie myśląc, że korzysta z usług sprawdzonego i cieszącego się uznaniem dostawcy, w rzeczywistości jednak narazi się na brak możliwości odzyskania środków.

Inny przykład to wykorzystanie sylwetek polskich celebrytów do promowania systemów zarabiania na kryptowalutach. W ostatnich latach w ten sposób wykorzystywano między innymi wizerunek Kuby Wojewódzkiego, Roberta Lewandowskiego, Macieja Orłosia, polskich sportowców oraz dziennikarzy.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułCena ropy naftowej WTI blisko 3-miesięcznych maksimów
Następny artykułKurs euro (EUR/PLN) wynosi 4,4645 PLN, dolar (USD/PLN) 3,7601 PLN
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here