Naga MarketsDAXPodczas poniedziałkowej sesji na rynek wpływają informacje mówiące o możliwości rozszerzenia głównego niemieckiego indeksu DAX z 30 do 40 spółek. Deutsche Boerse przy okazji zaznacza jednak, że warunki dołączania spółek do głównego indeksu muszą być bardziej rygorystyczne niż miało to miejsce dotychczas. Dyrektor generalny niemieckiej giełdy, Theodor Weimer podaje, że z zadowoleniem przyjąłby opcję rozszerzenia indeksu głównego o 10 kolejnych spółek. Szykują się większe zmiany?

  • Deutsche Boerse podaje możliwość zwiększenia ilości spółek w głównym indeksie DAX
  • Wówczas ich ilość zwiększyć się może z 30 do 40 spółek
  • Jednocześnie z tym, niemiecka giełda ma zaostrzyć znacznie kryterium dodawania spółek
  • Konsultacje na temat wprowadzonych zmian mają potrwać do 23 listopada

Deutsche Boerse rozpoczyna konsultacje ws. poszerzenia indeksu

Dokładnie do 4 listopada inwestorzy mają czas na wypowiedzenie się na temat propozycji wysuniętej ze strony niemieckiej giełdy, mającej na celu rozszerzenie indeksu z 30 do 40 spółek na głównym parkiecie. Theodor Weimer, dyrektor generalny niemieckiej giełdy powiedział dziś, że z ogromnym zadowoleniem przyjmie możliwość dodatnia kolejnych 10 spółek do głównego indeksu – jednak na innych niż dotychczas warunkach.

Według niego, obecne zasady przyjmowania spółek do indeksu są zbyt łagodne i niemiecka giełda musi to zmienić. Obecnie omawiane są nowe zasady – bardziej restrykcyjne oraz kładące nacisk na udowodnienie rentowności spółki.

wykres DAX spółki 05.10.2020
DAX spółki 05.10.2020

To nie koniec zmian – Deutsche Boerse proponuje jednocześnie zmniejszenie udziału spółek w mniejszych indeksach – MDAX (mid-cap) z obecnych 60 do 50 spółek. Niemiecka giełda jest w trakcie sporej reformy a jak podaje dyrektor: pierwsze wnioski po konsultacjach mają pojawić się w okolicach 23 listopada i mogą zostać wprowadzone w obecnym jeszcze roku.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here