Naga MarketsW wyniku głośnego skandalu związanego z praniem brudnych pieniędzy, nordyccy decydenci polityczni proponują zaostrzenie przepisów dotyczących tego przestępstwa. Poniżej zostanie przedstawiona lista działań i propozycji poszczególnych rządów i urzędów nadzoru finansowego w krajach skandynawskich.


Norwegia dostosowuje się do unijnego prawa

Norwegia zaostrzyła już przepisy dotyczące przestępstwa prania pieniędzy już w zeszłym roku. Wzięto tam pod uwagę także waluty wirtualne i zwiększono kontrolę zagranicznych dostawców płynności. Nowe przepisy zostały wprowadzone zgodnie z nowymi przepisami Unii Europejskiej i zaleceniami Grupy Specjalnej do spraw Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy.

Zobacz także: FED prześwietli Deutsche Bank. Chodzi o miliardy z afery Danske

Dania zwiększa grzywny ośmiokrotnie

Dania ma zamiar wprowadzić niektóre z najostrzejszych europejskich przepisów dotyczących prania pieniędzy. Po wybuchu skandalu Danske Banku w ubiegłym roku, kraj podniósł aż ośmiokrotnie grzywny, a także zapowiedział kary więzienia.Urząd Nadzoru Finansowego otrzymał dodatkowe środki w celu sprawniejszego zbadania sprawy Danske Banku.

Finlandia będzie badać podejrzane transfery

Finlandia decydowała się wprowadzenie prawa, które pozwoliłoby organom takim jak policja czy służby podatkowe, uzyskać dostęp do informacji o kontach obywateli. Miałoby to na celu badanie podejrzanych transferów pieniężnych. Aktualnie w parlamencie dyskutowana jest także ustawa mająca regulować wirtualne waluty. W budżecie na 2019 rok zdecydowano się przeznaczyć większą ilość środków na kontrolę prania pieniędzy.

Może Cię zainteresować: Danske pod lupą SEC, kolejna instytucja prześwietla bank

Szwecja stawia na współpracę

Szwecja, będąca największą skandynawska gospodarką w 2017 roku, również zdecydowała się wprowadzić surowsze przepisy dotyczące prania pieniędzy. Kary za to przestępstwo mają być zdecydowanie wyższe. Urząd Nadzoru Finansowego zdecydował także, że będzie współpracował z innymi organami regulacyjnymi oraz że zwiększy środki na cel przeciwdziałania praniu pieniędzy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here