21 lutego 2013
Wczoraj w ciągu kilku godzin bezpośrednio po opublikowaniu Protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC, główne amerykańskie indeksy zanurkowały na poziomy nie obserwowane od kilku dni. US500 odzwierciedlający ceny amerykańskiego S&P500, skorygował się o ok. 25 punktów, docierając do poziomów sprzed dwóch tygodni – okolice 1508. Spadkom indeksów towarzyszy znaczne umocnienie Dolara Amerykańskiego, wobec większości pozostałych walut. Impulsem do realizacji zysków okazały się opublikowane w Protokole z posiedzenia FED zapisy o możliwości zaprzestania programu skupu obligacji z rynku. Część z członków FED wyraziło przekonanie o konieczności przygotowania do zmiany skali zakupu aktywów, lub wcześniejszego zakończenia programu QE3.
W ujęciu analizy technicznej Kurs US500 po wybiciu wczoraj 5-letnich szczytów, z impetem przebił się przez dolne ograniczenie kanału wzrostowego, w którym poruszał się od II połowy listopada ubiegłego roku. Skala wyprzedaży jest porównywalna do końcówki ubiegłego roku, kiedy to pod znakiem zapytania stanęło porozumienie w sprawie Fiskalnego Klifu. Jednak nawet wtedy nie mieliśmy do czynienia z tak istotną korektą w czasie jednej sesji. Zapoczątkowana wczoraj korekta może napotkać w krótkim horyzoncie czasowym opór w okolicach poziomu 1490, gdzie przebiega pierwsze ważne zniesienie Fibo (23.6) ostatniej fali wzrostowej. Kolejnym istotnym poziomem będzie 1463, wyznaczony przez zniesienie Fibo 38.2 oraz potrójny szczyt z września i października ubiegłego roku. W okolicach tego poziomu wsparciem może okazać się też linia trendu testowana pod koniec 2012 r. Odbicie od tych poziomów powinno zaowocować dalszym i prawdopodobnie mniej dynamicznym trendem wzrostowym.
Fundamenty amerykańskiej gospodarki wciąż bowiem się poprawiają, o czym świadczą kolejne odczyty makro, czy chociażby wczorajszy protokół FED, który wywołał spadkową falę. Protokół wskazuje bowiem na możliwość wcześniejszego ograniczenia QE3, ze względu na poprawiające się otoczenie makro. Także perspektywy dla pozostałych gospodarek światowych poprawiają się: Chiny wykazują symptomy ożywienia, a problemy zadłużenia państw europejskich zostały odsunięte (zdaniem części ekspertów odsunięte jedynie w czasie). Warto śledzić jutrzejszy kalendarz makro. Po południu zostanie opublikowany cały pakiet danych z amerykańskiej gospodarki – szczegóły w kalendarium.
Autor: Dominik Murlak Dom Inwestycyjny BRE Banku, Zespół BRE FOREX ECN