Naga MarketsWaldemar Rogowski – Główny Analityk

Czy po studiach “Finanse dla Menadżerów” absolwenci są gotowi do zasiadania w zarządzie spółek? Jakie są największe problemy wśród kadry menadżerskiej? Jakie umiejętności są cenione na rynku, a co jest największą wadą? Na te i wiele innych pytań w rozmowie z Agnieszką Zarębą odpowiedział prof. Waldemar Rogowski – Główny Analityk BIK, Kierownik Zakładu Zarządzania Ryzykiem w Szkole Głównej Handlowej (SGH).


Polacy nie wiedzą jak inwestować, zaciągać kredyty i kupować ubezpieczenia

Zdaniem gościa Comparic24.tv wiedza ekonomiczna Polaków pomimo zmian ustrojowych i gospodarczych, które miały miejsce już niemal 3 dekady temu, nadal jest bardzo słaba. Często nie wiemy jakie są instrumenty finansowe, które pozwoliłyby na pomnożenie kapitału, ale co gorsza mamy problem z obiektywną oceną oferty kredytowej, czy też ubezpieczenia.

„Wiedza o takich elementach jak inwestowanie, jak zaciągać kredyty, jak pomnażać nadwyżki, jak wybierać ubezpieczenie, czy to majątkowe, czy też na życie, jest niestety bardzo słaba” – przyznaje Waldemar Rogowski, piastujący rolę głównego analityka Biura Informacji Kredytowej (BIK).

Polskę od krajów wysoko rozwiniętych nadal oddziela brak kultury prawnej oraz finansowej. Jak tłumaczy wykładowca SGH, w momencie zaciągania wieloletniego zobowiązania finansowego opiewającego na relatywnie dużą kwotę, osoba o rozwiniętej kulturze prawnej i finansowej dokładnie przestudiuje umowy, które ma zamiar podpisać, korzystając jednocześnie z usług doradcy finansowego (ryzyko finansowe) oraz prawnika (ryzyko prawne). Polacy nie traktują takowych usług natomiast jako wyraźnej wartości dodanej, ceniąc głównie rzeczy materialne i namacalne: „Jesteśmy w stanie wydać 100 tysięcy złotych na nowy samochód, ale nie doceniamy usług pozamaterialnych mając wrażenie, że są zbyt drogie” – wyjaśnia Rogowski.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here