Naga MarketsEuropejski Bank Centralny właśnie przedstawia nowego głównego ekonomistę, Philipa Lane, który już niedługo będzie odgrywał kluczową rolę w kształtowaniu polityki monetarnej. Irlandzki ekonomista oficjalnie nominowany na to stanowisko ma być dopiero podczas marcowego szczytu przywódców Unii Europejskiej, jednak już teraz wiadomo, że uważany za jednego z najważniejszych światowych ekonomistów nieoficjalnie już obejmuje stanowisko. Przedstawiamy sylwetkę kolejnej istotnej osoby w świecie kształtowania systemu monetarnego. 


Nowa twarz EBC

Philip Lane – 50 letni ekonomista, prezes Irlandzkiego Banku Centralnego, zwolennik ściślejszej europejskiej unii walutowej. Uważany za przedstawiciela gołębiej polityki pieniężnej, choć jak sam mówi – posiada on po prostu “inne poglądy” w jaki sposób powinna funkcjonować strefa euro. O nowym ekonomiście Europejskiego Banku Centralnego można było usłyszeć głownie z powodu jego dość kontrowersyjnych poglądów na temat potrzeby posiadania europejskiego bezpiecznego atutu i opowiadania się za ścisłymi regulacjami finansowymi, mającymi na celu zmniejszenie ryzyka dla całego systemu finansowego (tzw. regulacjami makroostrożnościowymi).

Dotychczas był on członkiem Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego oraz dyrektorem oraz wykładowcą makroekonomii w dublińskim Institute for International Integration Studies. Philip Lane do niedawna przewodniczył również grupie ekspertów wysokiego szczebla, która opracowała wniosek w sprawie państwowych papierów wartościowych zabezpieczonych obligacjami (SBBS), ostatecznie zatwierdzony w ubiegłym roku przez Komisję Europejską. Rozpoznawany jest głównie z tego, że nie podziela on powszechnego poglądu, że członkostwo w strefie euro zaostrzyło kryzys gospodarczy w krajach europejskich.

Jak potwierdzają członkowie Parlamentu – poglądy i kwalifikacje Lane’a są im dobrze znane i choć stanął on jako jedyny kandydat na stanowisko EBC – to byłoby on i tak dostatecznie silnym pretendentem na to stanowisko.

W poniedziałek Komisja Gospodarcza i Monetarna zatwierdziła nominację Philipa Lane’a do zarządu Europejskiego Banku Centralnego. Nominacja została przyjęta 33 głosami za, 8 przeciw oraz 6 wstrzymujących się. Mimo poniedziałkowego głosowania – oficjalne potwierdzenie jego nominacji odbędzie się w marcu (22.03 – 23.03) podczas szczytu przywódców Unii Europejskiej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here