Naga Marketsdanske-bank-logoNie cichną komentarze związane z wczorajszą decyzją Bank of England, który po raz pierwszy od ponad siedmiu lat zdecydował się na obniżkę stóp procentowych. Zdaniem analityków Danske Bank, wczorajsze cięcie nie będzie ostatnim w tym roku.


Jak można było się spodziewać po pełnej wycenie obniżki BoE na rynku, ta w końcu nastąpiła. Jest to zdarzenie wyjątkowe, ponieważ Brytyjczycy nie luzowali od marca 2009 roku, kiedy kryzys subprime trwał w najlepsze.

Obniżka o 25 punktów bazowych oraz dodatkowe 70 mld GBP w ramach trwającego programu skupu aktywów należy rozpatrywać jako bardzo gołębią reakcję. Powodem tego posunięcia były wyniki czerwcowego referendum, w którym społeczeństwo jasno wyraziło wolę opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Obawy związane z Brexitem doprowadziły już do sporych osunięć wartości wskaźników makroekonomicznych, co bezpośrednio przełożyło się na reakcję BoE – czytamy w dzisiejszym komentarzu rynkowym Danske.

Handluj walutami z zerowym spreadem – sprawdź szczegóły rachunku zero spread od HotForex

Podejrzewamy, że wczorajsza obniżka nie wystarczy do opanowania, lub przynajmniej zahamowania obecnej tendencji w gospodarce Wielkiej Brytanii. Zwiększenie skupu oraz kolejne cięcie stóp do poziomu 0,1% prawdopodobnie pozwoli brytyjskiej gospodarce na spokojne wytrwanie do końca tego roku. Kolejny ruch ze strony BoE może pojawić się już w listopadzie – prognozują analitycy banku.

W związku z tym, Danske Bank przewiduje kolejne miesiące słabości GBP – przełoży się to na wzrosty EUR/GBP przynajmniej do poziomu 0,90 w horyzoncie najbliższych sześciu miesięcy:

Jeśli prognozy Danske potwierdzą się i EUR/GBP będzie podążać w kierunku 0,9000, po drodze napotka strefę oporu w okolicy 0,88
Jeśli prognozy Danske potwierdzą się i EUR/GBP będzie podążać w kierunku 0,9000, po drodze napotka strefę oporu w okolicy 0,88


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here