Naga Markets

Wideokomentarz GPW: ESG Warsaw 2023Już po raz piąty na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) odbyła się szeroka dyskusja na temat zrównoważonego rozwoju, inwestycji i dobrych praktyk. O najnowszych trendach w kraju i za granicą rozmawiali uczestnicy kolejnej edycji konferencji ESG Warsaw, którą GPW zorganizowała wspólnie z Goldman Sachs TFI, CFA Society Poland oraz Erste Securities Polska.

  • 12 września br. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) odbyła się piąta edycja konferencji ESG Warsaw
  • Eksperci z polskiego rynku finansowego dyskutowali o globalnych trendach ESG, sposobach oceniania dobrych praktyk oraz o zrównoważonych finansach w PolsceESG Warsaw 2023

Już po raz piąty na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) odbyła się szeroka dyskusja na temat zrównoważonego rozwoju, inwestycji i dobrych praktyk. O najnowszych trendach w kraju i za granicą rozmawiali uczestnicy kolejnej edycji konferencji ESG Warsaw, którą GPW zorganizowała wspólnie z Goldman Sachs TFI, CFA Society Poland oraz Erste Securities Polska.

W tym roku konferencja ESG Warsaw skupiła się na dwóch bardzo ważnych wymiarach. Z jednej strony zaprosiliśmy do prezentacji spółki, które przedstawiły swoje doświadczenia w zakresie raportowania danych ESG, ale także korzyści związanych z uwzględnieniem czynników ESG w strategii firmy. Przedstawiły na przykład jak włączenie czynników ESG pozwala na pozyskanie kapitału na rozwój. Mam nadzieję, że takie podejście będzie inspiracją dla podmiotów, które szukają uzasadnienia dlaczego warto zainteresować się zrównoważonym inwestowaniem – powiedział Tomasz Wiśniewski, Koordynator Strategii ESG dla Rynku Kapitałowego, GPW w cotygodniowym „Wideokomentarzu GPW” zamieszczonym się na kwestiach transformacji.

To również bardzo ważny element związany ze zrównoważony finansowaniem. Wiele podmiotów będzie musiało zmieniać swoje podejście, jeżeli będzie chciało uzyskać finansowanie na rozwój (…) – dodał Tomasz Wiśniewski.

Organizatorzy konferencji są zgodni. Kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem zyskują na znaczeniu i stają się integralnym elementem funkcjonowania rynków kapitałowych na całym świecie:

Cieszy nas rosnąca świadomość wszystkich czynników ESG wśród uczestników rynku kapitałowego, zarówno tych środowiskowych, społecznych jak i samego corporate governance. Jednak cały czas, zarówno firmy jak i inwestorzy instytucjonalni stoją przed różnymi wyzwaniami związanymi z tematyką ESG. W przypadku firm jest to m.in. przygotowanie strategii zrównoważonego rozwoju, przygotowanie do raportowania, czy samo przygotowanie do pozyskiwania zielonego finansowania. W przypadku inwestorów jest to natomiast pozyskiwanie informacji oraz ich analiza, aby polepszyć proces inwestycyjny (…) – podsumował Bartosz Świdziński, Członek Zarządu Erste Securities Polska.

Zapis konferencji dostępny jest na kanale YouTube GPW.

Pozostając w tematyce ESG przypominamy też o rozpoczętym naborze do kolejnej edycji konkursu Liderzy ESG. Szczegóły w komunikacie prasowym.

– Konkurs „Liderzy ESG” to inicjatywa, której nadrzędnym celem jest wyróżnienie podmiotów podejmujących działania w obszarze zrównoważonych finansów. 30 sierpnia tego roku wystartowała już trzecia edycja tego konkursu. Intencją organizatorów tego konkursu, czyli Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i PwC Polska, jest nagradzanie podmiotów w trzech głównych kategoriach: za strategię, produkty innowacyjne oraz programy edukacyjne. Ważna kategorią jest również nagroda dla tak zwanego Wizjonera Zielonej Transformacji.

W tym roku wprowadziliśmy kilka ważnych innowacji. Po pierwsze, zdecydowaliśmy, że będziemy nagradzać również podmioty z grupy małych i średnich przedsiębiorstw. W każdej kategorii, oprócz nagrody dla dużych przedsiębiorstw, będą przewidziane też nagrody dla MŚP. Wprowadziliśmy też zmianę w zakresie nagrody dla Wizjonera Zielonej Transformacji, która będzie przyznawana dla osób z obszaru zielonej transformacji, ale także będziemy brać pod uwagę aspekty społeczne (…) – podkreślił Tomasz Wiśniewski, Koordynator Strategii ESG dla Rynku Kapitałowego, GPW.

W tej chwil zbieramy zgłoszenia podmiotów do konkursu. Nabór kończymy w połowie października – dodał Tomasz Wiśniewski.

Podsumowanie trzeciej edycji konkursu Liderzy ESG odbędzie się w połowie grudnia. Wtedy też poznamy laureatów poszczególnych kategorii.

„Wideokomentarze GPW” zamieszczane są na oficjalnym koncie Giełdy na portalu YouTube GPW.

Autor poleca również:Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

  • Powiązane zagadnienia:
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.