Naga MarketsWiceprezes Grupy Azoty: Perspektywy dla segm. nawozów w 2021 oceniamy jako dobreGrupa Azoty pozytywnie ocenia perspektywy dla segmentu nawozów w dalszej części 2021 roku, poinformował ISBnews wiceprezes i dyrektor generalny Grupy Azoty Witold Szczypiński.

Grupa Azoty optymistycznie patrzy na segment nawozów

“Po ostatnim roku widać, że wrażliwość rynku nawozów na sytuację wywołaną pandemią koronawirusa jest ograniczona, więc nie zakładamy istotnego wpływu pandemii na wielkość produkcji. Osobną kwestią jest marżowość wynikająca z cen surowców” – powiedział Szczypiński w rozmowie z ISBnews.

Te artykuły również Cię zainteresują
W jego ocenie, należy liczyć się z pewnym zmniejszeniem marży na nawozy w najbliższym czasie, przede wszystkim ze względu na wzrosty cen gazu ziemnego, które z opóźnieniem przekładają się na ceny nawozów.

“Ceny płodów rolnych są relatywnie wysokie, częściowo ze względu na opóźnienie wegetacji, więc generalnie w obszarze nawozów jesteśmy optymistycznie nastawieni do drugiej części roku” – dodał wiceprezes.

Wiceprezes Grupy Azoty: Marża na tworzywa powinna się odbudować w II półroczu

Segment tworzyw Grupy Azoty, który najbardziej ucierpiał w wyniku pandemii koronawirusa, pod względem wolumenowym już się praktycznie odbudował, a marże powinny zacząć się odbudowywać w II półroczu 2021 r., poinformował ISBnews wiceprezes i dyrektor generalny Grupy Azoty Witold Szczypiński.

“Pod względem wykorzystania mocy produkcyjnych w tworzywach, jesteśmy już na poziomie zbliżonym do okresu sprzed pandemii” – powiedział Szczypiński w rozmowie z ISBnews.

W szczycie pandemii, w okolicach połowy 2020 roku, spadki produkcji poliamidów sięgały nawet 35-40%.

“Jednocześnie mamy obecnie do czynienia z gwałtownie galopującymi cenami surowców, szczególnie benzenu i fenolu, w mniejszym stopniu propylenu. Najniższa cena benzenu z poprzedniego roku to 171 euro za tonę, a obecnie to powyżej 1 200 euro, z miesięcznymi wzrostami przekraczającymi 200 euro” – dodał.

invest

Według niego, rynek jest obecnie w okresie dostosowywania się do drożejących surowców.

“Zakładamy, że jeżeli nie będzie już dalszego wpływu pandemii na wolumeny, a ceny surowców wejdą w trend boczny, to perspektywy dla tego segmentu na dalszą część roku są pozytywne, marże powinny zacząć się odbudowywać w II półroczu, a rok 2022 powinien być już ‘normalny’, nawet z pewnym odreagowaniem po pandemii” – ocenił wiceprezes.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 10,52 mld zł w 2020 r.

Autor: Piotr ApanowiczConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here