Naga MarketsStanley Fischer, wiekowy wiceprzewodniczący Fed rezygnuje ze stanowiska.

Stanley Fischer, 73-letni ekonomista piastował urząd wiceprzewodniczącego Rady Prezesów Systemu Rezerwy Federalnej od 2014 roku. Jak przyznaje w liście rezygnacyjnym do Donalda Trumpa, jego decyzja podyktowana jest przyczynami osobistymi. 


To był wielki przywilej służyć w Radzie Rezerwy Federalnej i przede wszystkim, pracować u boku prezes Yellen(…) – pisze w swoim liście Fischer. Powołany jeszcze przez Baracka Obamę do roli wiceprzewodniczącego Fed ekonomista pełnił już w swojej karierze podobnie odpowiedzialne role. Dzięki podwójnemu obywatelstwu od maja 2005 do czerwca 2013 kierował Bankiem Centralnym Izraela.

Te artykuły również Cię zainteresują
Analitycy już od dłuższego czasu podejrzewali, że ustąpi lecz niewielu spodziewało się, że nastąpi to na osiem miesięcy przed końcem jego kadencji. Wiadomym było, że Fischer jako doświadczony ekonomista posiada zupełnie odmienne zdanie co do roli i wagi regulacji wprowadzonych po kryzysie z przełomu lat 2008/2009 za usunięciem których optował Donald Trump. 

Fischer był głosem doświadczenia, a jego pozycja była nienaganna – komentuje odejście wiekowego bankiera główny ekonomista JPMorgan Chase, Michael Feroli. Jego odejście to kolejny element politycznej niepewności, który wyraźnie zaszkodzi prognozom polityki monetarnej Fed p ocenia Feroli.

Jestem osobiście wdzięczna za jego przyjaźń i służbę. Będzie nam brakować jego rad, humoru i suchego dowcipu – skomentowała odejście swojego zastępcy prezes Yellen.

Trump z większym wyborem

Rezygnacja Fischera z fotela wiceprezesa Fed oznacza, że Donald Trump może teraz wybrać czterech, nie jak do tej pory trzech kandydatów do nowego składu Fed w przyszłym roku. W lutym mija bowiem kadencja Janet Yellen. Prezydent przyznał co prawda, że reelekcja 71-letniej Yellen jest brana pod uwagę, lecz eksperci Białego Domu wskazują, że Trump może chcieć wybrać swojego kandydata na to stanowisko.

Donald Trump już w lipcu nominował na Randala Quarlesa na fotel ustępującego wówczas Daniela Tarullo. Kandydatura 60-letniego przedsiębiorcy kierującego prywatną firmą inwestycyjną wciąż rozpatrywana jest przez amerykański Senat. Prawdopodobnie w ciągu następnych dni poznamy kandydata prezydenta na fotel wiceprzewodniczącego Fed.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here