Naga MarketsWiara w indeks franka, odwrót od S&P 500. Dominacja byków na złocie - sentyment CMC MarketsRynki europejskie rozpoczęły wczorajszy tydzień negatywnie, pomimo wyraźnej odwilży w stosunkach handlowych między UE a Wielką Brytanią po tym, jak główny negocjator UE, Michel Barnier, zaproponował omówienie szczegółowych tekstów traktatów prawnych pod koniec tego tygodnia, próbując dojść do porozumienia do połowy listopada. Wraz z rosnącą liczbą przypadków koronawirusa w całej Europie, które skłaniają do podjęcia nowych środków zaradczych w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii, rośnie obawa, że brak nowych środków stymulacyjnych może osłabić chęć inwestorów do kupowania akcji w krótkim terminie.

Niższe otwarcie w Europie, czas na porozumienie stymulacyjne Pelosi kończy się

To prawdopodobnie pomaga wyjaśnić, dlaczego akcje amerykańskie, po pozytywnym otwarciu, zaczęły notować spadki po zamknięciu rynków w Europie. Stało się jasne, że mimo wszystkich gorących zapewnień przewodniczącej Izby Demokratów, Nancy Pelosi, że chce, aby umowa fiskalna została zawarta, porozumienie przed 3 listopada prawdopodobnie nie dojdzie do skutku, a termin wskazany przez nią na ustalenie umowy mija dzisiaj. Ten brak działań jest szczególnie zastanawiający, ponieważ nowe zachorowania na koronawirusa rosną o ponad 5% lub więcej dziennie w 38 stanach USA, budząc obawy, że druga fala, która obecnie przetacza się przez Europę, zaczyna narastać w możliwą trzecią falę w USA, wraz ze zbliżającą się zimą.

Posępnemu tonowi nie pomogli bankierzy centralni, którzy przedstawili raczej ponury obraz perspektyw gospodarczych. Wiceprzewodniczący Fed, Richard Clarida, wyraził zaniepokojenie, że odrodzenie w USA może zająć co najmniej kolejny rok, podczas gdy prezes EBC, Christine Lagarde, stwierdziła, że nowe ograniczenia wprowadzane w Europie jeszcze bardziej zahamują wszelkie oznaki powrotu do normalności w przypadku braku nowych monetarnych i fiskalnych środków stymulacyjnych, z których żadne nie wydaje się być dostępne w perspektywie krótkoterminowej.

Podczas gdy rynki akcji wydają się borykać z trudnościami w perspektywie krótkoterminowej, na horyzoncie nie widać żadnych oznak porozumienia w sprawie bodźców fiskalnych, do którego mogłoby dojść w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Większość inwestorów spodziewa się jakiegoś rodzaju działań w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, a jedyną niewiadomą jest wielkość, skala i czas. Problem rynków akcji polega jednak na tym, że potrzebują tego już. Ta słabość na giełdach amerykańskich może sprawić, że rynki w Europie pozostaną pod presją po wczorajszym słabym początku tygodnia.

Ceny ropy naftowej również znalazły się pod presją w wyniku obaw o niższy popyt i perspektywę wzrostu wydobycia przez Libię.


Sponsorem codziennych analiz rynkowych jest CMC Markets

Kursy walut: euro, funt, dolar i jen

EURUSD – dopóki znajdujemy się poniżej 1,1800, głównym celem na tej parze pozostaje 1,1615. Powyżej 1,1800 kolejnym targetem może być 1,1830.

GBPUSD – para pozostaje zaskakująco odporna, docierając do miesięcznego szczytu w zeszłym tygodniu, przy poziomie 1,3082 z trudnościami w wybiciu powyżej 1,3025 w dniu wczorajszym. Obecnie solidne wsparcie znajduje się na 1,2850, a przełamanie może skierować kurs na dołki z września przy 1,2675. Głównym motorem napędowym dla kursu pozostają negocjacje związane z Brexitem z dużą perspektywą wzrostową w kierunku 1,3220, dopóki znajdujemy się powyżej 1,2800.

EURGBP – obecnie wsparcie znajduje się przy dołkach w okolicy 0,9005, jednak musimy wybić opór linii trendu poprowadzony po wrześniowych szczytach przy 0,9125, by możliwe były dalsze wzrosty. Dopóki znajdujemy się poniżej, ryzyko pozostaje spadkowe. Zjazd poniżej 0,9000 niesie perspektywę dalszej zniżki w kierunku 0,8920.

USDJPY – wsparcie znajduje się powyżej poziomu 105,00 i dopóki znajdujemy się ponad 104,80 możliwy jest ruch wyżej. Spadek poniżej 104,80 może skierować parę na wrześniowe dołki w okolicy  104,00. Opór znajduje się przy 106,20.

Wiara w indeks franka, odwrót od S&P 500. Dominacja byków na złocie

US SPX 500  –  odwrót od amerykańskiego rynku akcji odzwierciedlony jest również w pozycjach na kontraktach CFD na indeks S&P500. 55% klientów CMC Markets aktywnych na tym rynku posiada otwarte pozycje krótkie, które stanowią 51% wartości.

Złoto  – klienci CMC Markets w dalszym ciągu przekonani są o pozytywnych perspektywach dla złota. Pozycje długie są w zdecydowanej większości i stanowią 79% wszystkich pozycji. Pod względem ich wartości dominacja byków jest również wyraźna – pozycje długie stanowią 64% wartości wszystkich pozycji na tym metalu.

CMC CHF Index –  wiarę w „bezpieczne przystanie” widać również wyraźnie w nastrojach względem szwajcarskiego franka, które uznawane właśnie za takie aktywo.  Na indeksie CHF, reprezentującym siłę franka względem ośmiu głównych walut (USD, GBP,  EUR, AUD, JPY, CAD, CNH, SGD) pozycje długie stanowią aż 90% wartości wszystkich pozycji na tym instrumencie. Posiada je połowa klientów aktywnych na tym rynku.

Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych. 

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here