Naga Marketskreml rosja moskwa wexŚledztwo BBC ujawniło powiązania między rosyjską agencją wywiadowczą, Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB), a upadłą giełdą kryptowalut Wex. Jeden ze współzałożycieli witryny twierdzi, że był zmuszony przekazać służbom dane do portfeli klientów, na których były środki o wartości około 450 milionów dolarów. Te trafiły do „funduszu FSB”. 

BBC uzyskało dostęp do nagrań rozmów telefonicznych. Słychać ponoć na nich jak Konstantin Malofeev omawia kwestie poddania Wex kontroli FSB. Malofeev to rosyjski miliarder, który jest obecnie objęty sankcjami ze strony USA za wspieranie prorosyjskich sił we wschodniej Ukrainie, tak zwanej Donieckiej Republice Ludowej.

Rosyjskie służby a upadek Wex

Po rozmowach telefonicznych, które miały miejsce w kwietniu 2018 r., założyciel Wex Alexey Bilyuchenko twierdzi, że został zaproszony do biur FSB w Moskwie. Tam przekazał służbom dyski zawierające instrukcje dot. dostępu do portfeli kryptowalutowych klientów, zawierające bitcoiny i inne cyfrowe waluty o wartości około 450 milionów dolarów. Bilyuchenko twierdzi, że powiedziano mu potem, że środki te trafią do „funduszu FSB”.

Trzy miesiące później cena bitcoina gwałtownie wzrosła na giełdzie. Sama platforma została ostatecznie zamknięta pod koniec 2018 roku.

Wex – historia giełdy

Wex powstało w 2017 r., po zamknięciu giełdy BTC-e przez FBI i aresztowaniu Aleksandra Vinnika. Warto dodać, że BTC-e, również było założone przez Bilyuchenko. Ponadto było badane przez służby pod kątem prania pieniędzy, rzekomo umożliwiając przepływ nielegalnych funduszy w wysokości około 4 miliardów dolarów. Giełda została rzekomo wykorzystana przez rosyjską grupę hakerską Fancy Bear, która była zaangażowana w sprawę hackowania amerykańskiej Partii Demokratycznej przed wyborami w 2016 roku.

Dziś śledztwo BBC wydaje się sugerować, że rosyjskie agencje wywiadowcze nie mają problemu z przejmowaniem i przechowywaniem kryptowalut, choć te nadal nie mają ustanowionego statusu prawnego w ich kraju.

W lipcu rosyjscy urzędnicy oświadczyli, że nie otrzymają one statusu pieniądza w Rosji w najbliższym czasie. Następnie we wrześniu pojawiły się sugestie, że mining bitcoina może być opodatkowany w taki sam sposób, jak… kopanie skarbów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here