Naga MarketsAdam Glapińśki, prezes NBP

Podczas gdy Węgry i Czechy podnoszą stopy procentowe z poziomu bliskiego zeru, by walczyć z odradzającą się inflacją, Polska pozostaje bezczynna, a prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński nalega, by najpierw ograniczyć luzowanie ilościowe, a dopiero w kolejnym kroku rozważać zmianę poziomu stóp procentowych.

Wewnętrzna walka o wpływy

Ekonomiści dostrzegają, że wypowiedzi niektórych członków Narodowego Banku Polskiego, w tym również jego prezesa podsycają napięcia wewnątrz NBP ponieważ decyzja o wstrzymaniu otwartego programu QE musiałaby zostać podjęta przez zarząd banku, a nie przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP), która ustala stopy procentowe.Eugeniusz Gatnar będący jednym z członków RPP dostrzega, że zarząd, który zajmuje się codziennymi operacjami i rzadko uczestniczy w głównych zmianach strategii, wydaje się mieć coraz większy wpływ na debatę na temat stóp procentowych.

Eugeniusz Gatnar z RPP

– Wygląda to tak, jakby Rada była w jakiś sposób ograniczona w swoich działaniach koniecznością oczekiwania na decyzje zarządu – przyznał Gatnar, będący jednym z trzech członków RPP, którzy bezskutecznie zabiegali o podwyżkę stóp proc. podczas czerwcowego posiedzenia Rady dodając, iż większość w Radzie odrzuca wnioski o podwyżkę stóp, argumentując to m.in. tym, że nie może to nastąpić tak długo, jak długo będzie trwał skup obligacji.

Wiceprezes Narodowego Banku Polskiego, Marta Kightley, powiedziała w tym miesiącu, że podnoszenie stóp procentowych właśnie teraz, by szybko zdławić inflację, byłoby ryzykowne. Gatnar nazwał tę wypowiedź „wysoce niefortunną”, jako wykraczającą poza zakres jej mandatu.

Prezes NBP oraz RPP Adam Glapiński będący jedyną osobą zasiadającą zarówno w RPP, jak i w zarządzie NBP uważa z kolei, że oba organy współpracują ze sobą bezproblemowo i że „cały mechanizm działa tak, jak powinien”.

Zdanie to podziela także inny członek RPP, Kamil Zubelewicz, którzy przyznał, iż „nie ma formalnego konfliktu” i że „mądrze” jest zakończyć QE przed podniesieniem stóp. Ale mówi też, że RPP jest niezależna i nie musi czekać na decyzje zarządu.

– Jest jasne, że RPP decyduje o stopach, a zarząd o QE – powiedział Zubelewicz agencji Bloomberg.

invest

Inflacja wymknęła się spod kontroli 

Tymczasem argumenty za podwyżką stóp pozostają mocne, ponieważ inflacja w Polsce osiągnęła w maju najwyższy poziom od dekady i według prognoz banku centralnego pozostanie powyżej przedziału tolerancji 1,5%-3,5% do przyszłego roku.

Mimo to, Adam Glapiński i jego sojusznicy argumentują, że nie chcą się spieszyć z decyzją, dopóki gospodarka nie ożywi się i nie zniknie zagrożenie ze strony wariantu delta koronawirusa.

Eugeniusz Gatnar zwraca z kolei uwagę, że lipcowa projekcja pokazuje powrót w najbliższych latach naszej gospodarki na ścieżkę wzrostu, na poziomie sprzed pandemii, czyli ok. 5 proc., któremu będzie towarzyszyć wysoka inflacja, jeśli nie nastąpi jednocześnie normalizacja stóp procentowych

– Proponuję rozpocząć tę normalizację od podwyżki stopy referencyjnej o 15 pkt baz., ponieważ uważam, że łagodne, stopniowe podwyżki stóp będą dla gospodarki lepsze niż konieczność gwałtownego zacieśniania w późniejszym terminie. Jestem przekonany, że w tej sytuacji Rada powinna starać się swoimi działaniami sprowadzić inflację do 2,5 proc. w horyzoncie projekcji, bo tylko wówczas w sytuacji wystąpienia nieoczekiwanych szoków jest szansa na utrzymanie dynamiki inflacji w przedziale wahań – wskazał Gatnar.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: wartość złotówki | enea akcje notowania | datawalk akcje kupno | kghm akcje wykres | kurs lewa kantor | co znaczy blik | kurs akcji ten square games | giełda pgnig |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułCapex Orlen Unipetrol wyniósł 294 mln zł w II kw. 2021 r.
Następny artykułCena ropy WTI przebiła 73 dol. bbl., rezerwy w USA na poziomach sprzed pandemii
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here