TMS


Przed kursem funta szterlinga (GBP) niezwykle interesujący okres. W dniu jutrzejszym odbędzie się bowiem głosowanie, w trakcie którego brytyjski parlament opowie się za zaakceptowaniem bądź odrzuceniem obecnej formy porozumienia w sprawie opuszczenia przez Wielką Brytanię szeregu państw członkowskich Unii Europejskiej i warunków ich daleszej współpracy.


W chwili obecnej, raczej mało prawdopodobne wydaje się jednak, by obecna forma umowy miała zostać zaakceptowana. Wiele wskazuje bowiem na porażkę Theresy May, gdyż członkowie jej własnej partii oraz Demokratycznej Partii Unionistów jasno deklarują chęć głosowania przeciwko. Jeśli parlament odrzuci propozycję, najprawdopodobniej rozegra się scenariusz „no-deal”.

Mediana szacunków wynikających z sondażu przeprowadzonego przez Bloomberga wskazuje, że kurs powinien zyskać w najbliższym czasie i umocniś się nawet do 1,30 USD. Zgoła odmienne zdanie przentują natomiast analitycy Westpac Banking Corp, którzy uważają, iż nawet najkorzystniejszy wynik Brexitu będzie w praktyce gorszy on pozostania we wspólnocie. Ich zdaniem, do końca marca br. kurs funta osunie się o ponad 3% do 1,24 USD.

“Bez względu na to, jaka forma porozumienia dot. Brexitu ostatecznie zostanie sfinalizowana, nawet najbardziej pozytywne rozwiazanie sprawi, że gospodarka będzie słabsza niż w maju 2016 roku” – powiedział Sean Callow, starszy strateg walutowy w Westpac w Sydney.

Projekcja dot. GBPUSD

Jego zdaniem, po osiągnięciu wyceny na poziomie 1,24 USD, funt prawdopodobnie ustabilizuje się i pozostanie w okolicy tej strefy aż do połowy roku. Analitycy nie spodziewają sie bowiem, aby w tym czasie pojawiły się jakieś pozytywne wiadomości mogące wpłynąć na jego umocnienie.

Przypomnijmy, że brytyjska Premier stoi obecnei w obliczu niemal pewnej porażki. Odrzucenie wynegocjowanego przez nią dotychczas porozumienia zwiększy prawdopodobieństwo opuszczenia przez Wielką Brytanię państw członkowskich wspólnoty bez jakiegokolwiek porozumienia. Chcąc tego unikanąć, w poniedziałkowym przemówieniu skierowanym do parlamentarzystów i obywateli May ma ostrzec polityków, że w tym momencie o wiele bardziej prawdopodobne wydaje się całkowite zablokowanie Brexitu, niż wybranie wyjścia bez porozumienia, które coraz chętniej popiera rosnąca liczba eurosceptycznych Torysów, chcących pełnego oddzielenia się od UE. Porzucenie Brexitu byłoby natomiast zdradą zaufania milionów głosujących, którzy opowiedzieli się za opuszczeniem bloku jeszcze w 2016.

Zobacz także: May ostrzega: “Parlament zabije Brexit”

Zgodnie z medianą szacunków wynikających z sondażu przeprowadzonego przez Bloomberga, tuż po koronie norweskiej funt będzie jedną z najbardziej zmiennych walut w pierwszej połowie 2019 roku. Zdaniem analityków Credit Agricole SA, w połowie roku kurs funta powinien zacząć odzyskiwać wartość utraconą w skutek zawirowań związanych z Brexitem. Spodziewają sie oni, że jego wycena wzrośnie aż w okolice 1,40 USD.Invest Cuffs

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułBracia Winklevoss: Bitcoin może pokonać dominację złota
Następny artykułZnamy cenę SaletaCoina
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Z rynkiem Forex związany od 2012 roku. Swoje pierwsze kroki stawiał na rynku surowców, obecnie aktywny trader również na rynkach walutowych. Pasjonat analizy technicznej opierający swój trading na prostocie Price Action z wykorzystaniem poziomów Fibonacciego i teorii Boxów, nie lekceważąc przy tym wpływu publikacji makroekonomicznych na rynki. Twórca bloga o tematyce Fx arkadiuszjozwiak.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Wierzy, że trading może być zajęciem dla każdego a odpowiednie money management i dyscyplina to klucz do sukcesu na rynkach finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here