Naga MarketsChristine Lagarde, prezes EBC

Christine Lagarde sygnalizuje, że EBC bardzo uważnie przygląda się wzrostom rentowności obligacji, co jest bliskie werbalnej interwencji. Tymczasem zgodnie z publikacją Biuletynu Statystycznego GUS, stopa bezrobocia za styczeń w Polsce wyniosła 6,5%. W danych o polskiej podaży pieniądza nie widać na razie odwrócenia negatywnych tendencji kredytowych, zauważają analitycy mBanku. Euro wzrosła we wtorek powyżej poziomu 4,50 zł i wyrysowało miesięczny szczyt względem dolara na poziomie 1,2180.

  • Najważniejszym tematem dla europejskich rynków pozostają wzrosty rentowności obligacji
  • EBC wielokrotnie deklarował utrzymywanie korzystnych warunków finansowania przez długi czas
  • Strefa euro wciąż pozostaje w gorszej sytuacji niż USA, a część oczekiwanego zacieśnienia monetarnego z USA odbija się na Europie

Lagarde: EBC uważnie monitoruje zmiany rentowności

Niezmiennie najważniejszym tematem dla rynków pozostają wzrosty rentowności obligacji i generalnie oczekiwanych stóp procentowych. Póki co poruszały nimi jedynie oczekiwania inflacyjne. W ostatnich dniach dołączyły do nich jednak realne stopy procentowe, co przykuło to uwagę szefowej EBC.

Te artykuły również Cię zainteresują


Indeks Nasdaq tworzy korektęWzrost realnych stóp procentowych można utożsamiać z oczekiwanym zacieśnieniem polityki pieniężnej. W telegraficznym skrócie, wzrost realnych stóp ujemnie wpływa na sferę realną – zarówno inwestycje jak i bieżącą konsumpcję (substytucja w czasie). Obecna pandemiczna sytuacja skłania banki centralne do utrzymywania niskich stóp, a EBC deklarował utrzymywanie korzystnych warunków finansowania przez długi czasnapisano w raporcie mBanku.

Lagarde próbuje więc werbalnie interweniować. Strefa euro wciąż pozostaje w gorszej sytuacji niż np. USA, a część oczekiwanego zacieśnienia monetarnego z USA odbija się na Europie. EBC uważnie monitoruje zmiany długoterminowych nominalnych rentowności obligacji.

Otwartym pytaniem w tym kontekście pozostaje reakcja ze strony J. Powella. Czy pójdzie drogą C. Lagarde, czy wpisze się w komunikację ze strony innych przedstawicieli Fed? Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli Fed wskazywały, że nie traktują wzrostów rentowności jako istotnego problemu. Przypomnijmy jednak, że w przypadku USA wzrosty te mają większe uzasadnienie niż w przypadku strefy euro, gdyż wszystko zmierza (przynajmniej w krótkim terminie) do przestymulowania gospodarki. Kolejny pakiet fiskalny podany zostanie w okresie, kiedy gospodarka zaczyna powoli wychodzić z objęć wirusa – podsumowano.

fpmarkets

Kurs euro wyrysowuje nowy szczyt w lutym

Notowania pary walutowej EUR/USD zyskiwały przez ostatnie trzy sesje z rzędu docierając do poziomu 1,2180 we wtorek. Pomimo wyznaczenia nowego szczytu kurs spada popołudniu oscylując w okolicach 1,2140. Dalszy wzrost powinien doprowadzić do przebicia lokalnego szczytu nieco poniżej 1,22 z celem na tegoroczne maksimum 1,2348. Z drugiej strony główny poziom wsparcia stanowi okrągły poziom 1,20.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje spółek giełdowych | biomed lublin notowania | wiadomości kryptowaluty | kurs euro on line |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here