Naga MarketsPrezydent Wenezueli Nicolas Maduro ogłosił, że krajowa kryptowaluta Petro, wspierana przez ropę naftową, zostanie wykorzystana jako jednostka rozliczeniowa w całym kraju.


Maduro podał w komunikacie telewizyjnym, że państwowa firma naftowa PDVSA użyje Petro jako jednostki rozliczeniowej. Dodatkowo, rząd wprowadzi nowy system wynagrodzeń i cen towarów oraz usług, które będą wyrażane w Petro.

Kryptowaluta ma stać się praktyczną jednostką rozliczeniową Wenezueli już od następnego poniedziałku. “Będzie to druga jednostka księgowa Republiki i zacznie pełnić funkcję też jako obowiązkowa jednostka księgowa naszego przemysłu naftowego” – mówił w mediach prezydent.

Znaczna poprawa?

Według Maduro, wdrożenie nowego systemu wynagrodzeń i cen w oparciu o Petro “będzie oznaczać znaczną poprawę dochodów pracowników” i pomoże “osiągnąć maksymalną cenę detaliczną”. Od 20 sierpnia Wenezuela będzie miała więc dwie waluty: Petro i suwerennego boliwara, z których ten drugi będzie indeksowany do pierwszego. Suwerenny Boliwar „zabierze pięć zer” obecnej walucie krajowej – boliwarowi fuerte w ewentualnej rekonwersji monetarnej.

Bank centralny (BCV) podobno “zacznie publikować oficjalne dane o wartości suwerennego boliwara względem Petro i wartości Petro względem walut międzynarodowych.” Maduro powiedział również, że BCV i prywatne banki w kraju otrzymały już nowe banknoty.

Wenezuelskiej telenoweli ciąg dalszy

Rząd wenezuelski uruchomił przedsprzedaż Petro w lutym br. Kryptowaluta jest wspierana przez wartość ropy naftowej posiadanej przez kraj. Władze wprowadziły walutę cyfrową, próbując przyciągnąć inwestorów zagranicznych, ale też ominąć sankcję USA. Oczywiście powodem była też próba przezwyciężenia katastrofalnej hiperinflacji, która w 2018 r. wyniosła już 1 000 000 procent.

Zgodnie z Whitelist Petro, kryptowaluta jest w pełni zgodna z ustawodawstwem wenezuelskim. Mimo tego opozycja polityczna w Zgromadzeniu Narodowym publicznie twierdziła, że ​​wyemitowanie Petro było nielegalne.

Podczas gdy w niektórych częściach dokumentu brakuje drobnych szczegółów technologicznych, a w innych stawiane tezy nie są poparte żadnymi wystarczającymi argumentami, istnieją pewne wyraźne przesłanki ekonomiczne użycia kryptowaluty. Płacenie podatków i innych danin byłoby o co najmniej 10 procent tańsze w tym przypadku.

W Whitelist czytamy także, że Petro można łatwo wymienić na dolary amerykańskie i inne waluty typu fiat, co pomoże Wenezueli w handlu eksportowym. Istnieje jednak możliwość, że walutę cyfrową można kupić też za pieniądze otrzymane nielegalnie np. na giełdzie kryptowalutowej lub w inny nielegalny sposób, a następnie wymienić na ropę. Transakcja ta może pomóc “wyprać” pieniądze uzyskane w niezgodny z prawem sposób.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here