Naga Marketsguaido
Szef parlamentu i przywódca opozycji Juan Guaido

Jak informuje Reuters, protestujący Wenezuelczycy wezwali lidera opozycji Juana Guaido by w środę wyszedł z nimi na ulice, aby zmusić prezydenta Nicolasa Maduro do oddania władzy. Jednak na ten moment pomimo kilku dni protestów nie ma żadnych konkretnych oznak zmian sytuacji u władzy, co coraz bardziej wskazuje na polityczny pat. Guaido wezwał do przeprowadzenia największego marszu w historii Wenezueli i napisał na Twitterze, że „miliony Wenezuelczyków” były na ulicach w trakcie ostatnich protestów mających na celu obalenie Maduro.


Zobacz również: Reuters: Wenezuela omija sankcje USA sprzedając ropę przez Rosję

Maduro trzyma się u władzy silną ręką dzięki poparciu wojska

aeroplane, wojsko, samolotChoć sytuacja w ogarniętej hiperinflacją Wenezueli jest coraz gorsza, a miliony ludzi nie mają dostępu do podstawowych dóbr tj. woda czy prąd, prezydent Nicolas Maduro trzyma się u władzy twardą ręką. Wspierany przez Rosję i Chiny, socjalistyczny lider swoją stabilną pozycje zawdzięcza także wsparciu wenezuelskiej policji i wojska. Wzmożone niedawno protesty w Caracas, stolicy Wenezueli, nie przynoszą póki co rezultatów.

Niedawno Gwardia Narodowa wystrzeliła gaz łzawiący w tłum demonstrantów, a ciężko ranna kobieta została przewieziona do szpitala. Organizacje praw człowieka oznajmiły, że po otrzymaniu strzału w głowę w trakcie protestów w Caracas młoda kobieta zmarła podczas operacji.

Pomimo wezwań Guaido do wsparcia wojskowego, kierownictwo sił zbrojnych do tej pory pozostało lojalne wobec Maduro, który był u władzy od czasu śmierci jego mentora, zmarłego w 2013 roku prezydenta Hugo Chaveza.

Jeśli reżim myśli, że osiągnęliśmy maksymalną presję to nie wiedzą co nadchodzi. Musimy pozostać na ulicach i protestować – powiedział Guaido podczas wystąpień na jednym ze zgromadzeń.

flaga WenezueliObecnie nie do końca wiadomo co Guaido może jeszcze uczynić w celu przejęcia władzy. Wenezuelska opozycja często organizowała ogromne protesty uliczne przeciwko Maduro, ale nie zdołała go usunąć pomimo głębokiej recesji gospodarczej i hiperinflacji w kraju. Jednak wielu demonstrantów twierdzi, że byli przygotowani na to, że proces obalenia Maduro nie nastąpi od razu.

Musimy iść dalej. W ciągu trzech miesięcy Guaido było w stanie zrobić to, czego inni nie zrobili przez 20 lat. Musimy być cierpliwi – powiedziała Laila Amezquita, 52-letnia pielęgniarka z dzielnicy Candelaria w centrum Caracas.

Z kolei inni są sfrustrowani, że nic się nie zmieniło przez ponad trzy miesiące po tym jak Guaido, szef opozycyjnego Zgromadzenia Narodowego powołując się na konstytucję przejął tymczasową prezydenturę argumentując, że reelekcja Maduro w 2018 r. była nielegalna. Guaido jest obecnie uznawany za prawowitą głowę państwa Wenezueli przez Stany Zjednoczone, Unię Europejską i inne kraje, podczas gdy Maduro jest wspierany przez kraje tj. Rosję, Chiny i Kubę.

Zobacz również: Kuba jednym z największych przegranych kryzysu w Wenezueli?

Kryzys w Wenezueli zaognił konflikt na linii USA – Rosja

Kryzys w Wenezueli poddaje także próbie politykę Trumpa. Kryzys w południowoamerykańskim kraju zwiększył napięcia między Stanami Zjednoczonymi, a Rosją, które oskarżają się wzajemnie o ingerencję w sprawy członków OPEC.

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa nałożyła sankcje na rząd Maduro i nie wykluczyła interwencji wojskowej chociaż twierdzi, że woli pokojowe wyjście.

Możliwe jest działanie wojskowe. Jeśli sytuacja będzie tego wymagać, Stany Zjednoczone zaangażują się w kryzys panujący w Wenezueli – powiedział sekretarz stanu USA Mike Pompeo w Fox Business Network.

Pentagon do tej pory zdaje się bagatelizować wszelkie aktywne przygotowania do bezpośredniej interwencji w Wenezueli, choć potwierdzono prace nad szczegółowym planem awaryjnym. Stany Zjednoczone oskarżyły Moskwę o ingerencję w Wenezueli, sojusznika Rosji od czasów Chaveza. W ustaleń wynika, że Maduro miał uciekać z kraju już we wtorek, ale Rosja przekonała go do pozostania, czemu Kreml zaprzeczył. Z kolei jak podało rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych, rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w środę, że dalsze „agresywne kroki” USA w Wenezueli będą miały poważne konsekwencje.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu John Bolton, „jastrząb” polityki zagranicznej oznajmił, że zaangażowanie Moskwy w konflikt nie jest mile widziane.

To jest nasza półkula i Rosjanie nie powinni tu ingerować. To błąd z ich strony. To nie doprowadzi do poprawy relacji między naszymi krajami – powiedział Bolton dziennikarzom przed Białym Domem.

Zobacz również: Próba zamachu stanu w Wenezueli umacnia notowania ropy naftowej

Mamy nadzieję, że strony konfliktu w Wenezueli osiągną kompromis oraz unikną krwawych konfliktów i przywrócą stabilny rozwój kraju tak szybko, jak to możliwe – skomentowało dziś ministerstwo spraw zagranicznych Chin.

Ropa: Wenezuela w centrum uwagi – Danske Bank

Analitycy z Danske Banku zauważają, że cena ropy naftowej Brent wzrosła na krótko w okolice 75,7 dolarów za baryłkę na wieść o próbie zamachu stanu w Wenezueli, prowadzonej przez lidera opozycji Guaido i wspieranej przez rząd USA.

Wenezuela Wojsko pozostaje przychylne Maduro. Czy w ogóle dojdzie do rewolucji
tradingview.com

rafineria w tle zachód słońcaInstytut API poinformował, że amerykańskie zapasy ropy wzrosły w ubiegłym tygodniu o 6,8 mln, co pomogło odwrócić nastroje na rynku ropy. Eksperci zauważają, że rynek ropy naftowej jest wyraźnie zaniepokojony zagrożeniami dla produkcji ropy naftowej w Wenezueli i eksportu w związku z dalszym pogorszeniem sytuacji. Wenezuela produkuje obecnie 800-900 tys. ton baryłek i jest to aż o 50% mniej niż rok temu.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here