Naga MarketsNikt raczej nie dziwi się temu, że rządy państw zadłużają się bardziej niż powinny. Dla przykładu, Stany Zjednoczone są winne ponad 20 bilionów dolarów inny państwom i prywatnym inwestorom. To nie jest duży problem, dopóki zadłużony kraj jest w stanie spłacać swoje zadłużenie na bieżąco. Gdy jesteś odpowiednio duży, kredytodawcy patrzą na ciebie bardziej pobłażliwym okiem. 


Wyobraź sobie, że bank udzieli ci kredytu na zakup domu o wartości 20 milionów USD. Uruchamiając kredyt prosi jedynie o zastaw $250 tys. i ignoruje fakt, że będziesz spłacał kredyt przez następne 300 lat. Jedyne co interesuje bank to twoja zdolność do zapłaty raty kredytu w wysokości $2500 miesięcznie.

Stany Zjednoczone są dalekie od sytuacji w której nie będą w stanie spłacać swojego zadłużenia. Ale Wenezuela już w takiej sytuacji się znajduje. Miesiąc temu w mediach głośno było o problemach wenezuelskiego rządu w spłacie $200 mln. Wówczas rządzący wynegocjowali 30-dniowy okres w którym mieli zebra środki. Problem w tym, że ten okres właśnie dobiegł końca, a dług nadal nie został spłacony.

Większość wierzycieli Wenezueli może tylko pozostać cierpliwa i modlić się o szybki zwrot swoich pieniędzy, które powierzyli państwu wykupując obligacje. Jest jednak szansa na to, że zbiorą się oni w dużą grupę, a wówczas sprawy mogą przybrać zły obrót.

W tym momencie niemal każdy w Wenezueli bacznie obserwuje ceny ropy. Zadłużony kraj jest dużym producentem tego surowca, odpowiedzialnym za 6% całego wydobycia OPEC. Jeżeli sprawy potoczą się tak źle, jak mogą się potoczyć i Wenezuela przestanie wydobywać czarne złoto wówczas ceny ropy powinny natychmiastowo zareagować na te doniesienia. Obecnie ceny surowca są już i tak bardzo wysokie:

Zmiany, zmiany, zmiany…

Rynki finansowe to ciągła zmiana, a te w ostatnich dniach zachodzą z piorunującą szybkością. Nie widzę za bardzo przyczyny, która tłumaczyłaby ostatnie zachowania się rynku. Byliśmy świadkami kilku wybić, które jednak nie wydają się być związane ze sobą. Poniżej grafika z finviz pokazująca obecną sytuację dolara:

EURUSD powraca powyżej 1,1700:

Jen zaczyna mocno zniżkować:

Dolar nowozelandzki znajduje się obecnie w najgorszej sytuacji pośród wszystkich walut G10, ale przyjrzyjcie się wykresowi złota:

Jednak najlepszą wiadomością dla spekulantów jest to, że być może dziś dojdzie w końcu do wybicia gigantycznego trójkąta jaki formował się na wykresie Ethereum od lata:

Jeśli ETH dołączy do wzrostów wówczas długie pozycje na tej kryptowalucie z pewnością przyniosą zadowalające zyski.

Wykorzystaj wybicie ETH na platformie eToro

Co jeszcze? 

W kalendarzu makroekonomicznym figuruje kilka ważnych odczytów, lecz nie jest ich zbyt wiele. Inwestorzy skupią się na wypowiedziach Mario Draghiego, Janet Yellen, Marka Carney czy Haruhiko Kurody, którzy goszczą na spotkaniu banków centralnych we Frankfurcie. Ta czwórka ma większy wpływ na światowe rynki finansowe niż jakiekolwiek państwo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here