Naga MarketsWenezuela pozywa Bank Anglii. Chodzi o 930 milionów euro w złocie
Nicolás Maduro, prezydent Wenezueli

Wenezuela złożyła pozew przeciwko Bankowi Anglii domagając się miliarda dolarów w związku z odmową wydania przez BoE złota zdeponowanego w jego skarbcach. Rząd Wenezueli z Nicolásem Maduro na czele szuka środków na złagodzenie pogłębiającego się kryzysu gospodarczego i zdrowotnego.

  • Banco Central de Venezuela żąda 930 milionów euro z zamian za złoto, które przechowuje w BoE.
  • Rezerwy BCV są blokowane, ponieważ wiele rządów nie uznaje Nicolása Maduro za legalnego prezydenta Wenezueli.
  • Rząd Wenezueli potrzebuje środków na walkę z epidemia, z którą południowoamerykańskie państwo sobie nie radzi.

Londyński sąd pochyli się nad pozwem przeciw BOE

Wenezuelski bank centralny od lat przechowywał w skarbcach BOE złoto stanowiącą jego rezerwę. Pod koniec 2018 roku Banco Central de Venezuela próbował uzyskać dostęp do złota, ale BOE odmówił. Rząd brytyjski, wraz z około 60 innymi na całym świecie, nie uznaje Maduro za prawowitego prezydenta Wenezueli, twierdząc, że sfałszował ostatnie wybory dwa lata temu.

Te artykuły również Cię zainteresują
W pozwie złożonym w londyńskim High Court BCV ubiega się o sądowy nakaz przekazania 930 milionów euro, czyli równowartość wenezuelskiego złota znajdującego się w posiadaniu BOE.

Zobacz również: Ropa naftowa najwyżej od marca po publikacji danych o zapasach w USA

Nie ma lub nie ma wystarczających podstaw do takiej odmowy. Działania banku centralnego Zjednoczonego Królestwa pozbawiają BCV dostępu do jego rezerw złota w czasie kryzysu krajowego i globalnego, a tym samym uniemożliwiają BCV i Programowi Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) zajęcie się walką ze skutkami epidemii. – czytamy w pozwie.

BCV używa UNDP jako pretekstu dla umocnienia swoich roszczeń. Wenezuelski rząd twierdzi, że przekaże środki ze sprzedaży złota właśnie tej instytucji.

BOE pytany o komentarz odpowiedział, że nie komentuje indywidualnych relacji z klientami.

Coraz gorsza sytuacja gospodarcza w Wenezueli

Sytuacja epidemiologiczna w Wenezueli jest fatalna. ONZ przedstawia ją jako jedno z pierwszych państw do których skieruje pomoc do walki z COVID-19. W wielu szpitalach brakuje podstawowego wyposażenia, a nawet bieżącej wody. Sprawa zablokowanych rezerw złota stała się pilniejsza, ponieważ Międzynarodowy Fundusz Walutowy odrzucił wniosek Wenezueli o pożyczkę w wysokości 5 miliardów dolarów na walkę z koronawirusem.

– Bank Anglii ma silny imperatyw, aby pozwolić Wenezueli na sprzedaż swojego złota, aby umożliwić UNDP skuteczne wspieranie ludności wenezuelskiej w walce z pandemią. – powiedział Sarosh Zaiwalla, który jest częścią zespołu prawnego zatrudnionego przez BCV.

Wenezuelski produkt krajowy brutto w cenach bieżących w miliardach dolarów, źródło: newsweek.com, statista.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here