Naga Marketsdystrybutor paliwowyW końcu nadszedł ten dzień. Wenezuelski Departament Gospodarki oświadczył na Twitterze, że Petro jest już dostępne do sprzedaży, zarówno za kryptowaluty, jak i tradycyjną gotówkę. O pomyśle rządowej kryptowaluty pisaliśmy wielokrotnie na przestrzeni tego roku, termin jej wejścia w życie wciąż się przesuwał. Kontrowersyjne Petro ma być sposobem dla Wenezueli na wyjście z kryzysu, ale zdaniem wielu to jedynie zasłona dymna dla szkodliwych działań rządu.

Petro dostępne za krypto i fiat

Według opublikowanej na Twitterze infografiki (dla osób znających hiszpański link do tweeta), Petro można zakupić bezpośrednio na oficjalnej stronie monety oraz na sześciu giełdach kryptowalutowych autoryzowanych przez rząd. Kryptowalutę można nabyć za dolary, euro, juany oraz niektóre kryptowaluty. Żeby stać się jej właścicielem, podmiot lub osoba prywatna musi przejść proces weryfikacji na oficjalnej stronie projektu.

Rząd wyznaczył również Joselita Ramireza na stanowisko kierownika kryptowalut i powiązanych aktywności. Jest on odpowiedzialny za kwestie związane z obsługą klientów korzystających z Petro. Sześć autoryzowanych giełd kryptowalutowych mających w ofercie Petro nie należy do największych graczy na rynku – żadna z nich nie znajduje się na liście stu największych podmiotów według CoinMarketCap.

Petro oparty tylko w połowie na ropie

Wcześniej w tym miesiącu wenezuelski prezydent ogłosił, że oficjalna data wejścia Petro do sprzedaży to 5 listopada. 4 grudnia zeszłego roku Maduro po raz pierwszy ogłosił kryptowalutę opartą na ropie naftowej. Od tego czasu minęło prawie 11 miesięcy.

Ostatecznie wartość Petro nie jest oparta wyłącznie o ropę naftową. W nowym dokumencie opisującym kryptowalutę pojawił się zapis, że Petro ma być zabezpieczone w 50% przez ropę naftową, po 20% przez złoto i żelazo oraz 10% przez diamenty.

Jedną z kontrowersji związanych z Petro jest fakt, że to próba ucieczki od bezwartościowego boliwara. Obywatele Wenezueli od czasu wybuchu kryzysu w kraju wolą używać sprawdzonych walut z dolarem na czele. Petro ma być sposobem na zmuszenie obywateli do używania krajowej waluty. Tylko za jego pomocą można kupić paszport, którego wyrobienie mocno podrożało, co jest sposobem na powstrzymanie przed masową ucieczką z kraju niezadowolonych mieszkańców.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here