Naga MarketsWedług ostatnich doniesień, rząd Wenezueli dąży do zbierania opłat od kryptowalutowych płatności. Administracja prezydenta Maduro nadal poszukuje różnych sposobów na ratunek katastrofalnej sytuacji w kraju.

W marcu 2019 r. reżim Nicolasa Maduro uruchomił Patrię – państwową platformę do przekazów kryptowalutowych. Rząd nałożył również 15-procentową opłatę na wszystkie płatności, które są zawierane za pomocą e-walut.

Jest popyt, więc zaróbmy na tym!

Według Caracas Chronicles posunięcie to wskazuje na to, że rząd Wenezueli chce skorzystać z rosnącego rynku płatności BTC w kraju. Ponadto wydaje się, że sankcje gospodarcze ze strony USA zmuszają już rząd do czerpania korzyści ze środków wysyłanych za pośrednictwem BTC i innych kryptwalut przez obywateli mieszkających za granicą na rzecz ich rodzin w Caracas i na terenie całego kraju.

Platforma Patria nie jest przy okazji zgodna z ideą kryptowalut. Zmusza nadawcę do dostarczenia informacji identyfikujących, takich jak np. krajowy dowód tożsamości i data urodzenia. Ponadto środki nie trafiają bezpośrednio do portfela odbiorcy, ale do Patrii, a odbiorca otrzymuje powiadomienie o płatności. To także wzbudza kontrowersje.

Mimo tego, ponoć obywatele korzystają z tej platformy, ponieważ hiperinflacja spowodowała, że bolivar stał się zupełnie bezwartościowy. 500 bolivarów nie wystarcza obecnie na zakup rolki papieru toaletowego.

Wszystko to powoduje, że popyt na BTC w Wenezueli rośnie. Dane z CoinDance pokazują, że wolumen na giełdach w minionym tygodniu wyniósł ponad 1800 BTC (około 7,3 mln USD).

Na subreddicie  dot. bitcoina wielu respondentów wspomniało ponadto o wykorzystaniu platform SMS takich jak CoinTigo do płatności kryptowalutowych.

Co dalej z Petro?

Nie wiadomo, jaki los czeka Petro – narodową cyfrową walutę, którą w 2018 r. wyemitował rząd Maduro. Miała w swoich założeniach uratować gospodarkę, ale projekt zakończył się klęską. Rząd manipuluje kursem tokenu. Sami obywatele kraju nie chcą z niego korzystać i nadal uciekają w “zwykłe” kryptowaluty takie jak bitcoin. Ponadto, token jest mocno krytykowany przez wspieraną przez USA opozycję. Jeśli dojdzie ona do władzy, można założyć, że Petro zostanie zlikwidowane.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here