Naga Marketsccf forex comparic szansaIle razy zdarzyło Ci się widzieć setup, którego z jakiegoś powodu nie wziąłeś, tylko po to, by obudzić się następnego ranka i zobaczyć jak rynek odjechał bez Ciebie na pokładzie? Chyba każdy z nas doświadczył tego w pewnym momencie i zdaje sobie sprawę, że może to być delikatnie rzecz ujmując – bardzo frustrujące. Co jednak jeśli powiem Ci, że bardzo często ma miejsce druga szansa na wejście w przegapioną transakcję?


W dzisiejszej lekcji zamierzam pokazać Ci jak znaleźć się się w ruchu, czy też transakcji, która początkowo została pominięta. Jednakże nie chodzi tu o to, byś “gonił” rynek, tak więc musisz nauczyć się jak działać prawidłowo, by wchodzić w optymalnym obszarze, a tym samym utrzymywać dobry stosunek zysku do ryzyka w transakcji. Oto niektóre z technik jakie wdrożyłem, by wykorzystać początkowo przegapione okazje…

Transakcja jest prawidłowa chyba, że zostanie zanegowana…

Ważne jest byśmy rozumieli, że sygnały price action z jakich korzystamy obowiązują do czasu aż zostaną zanegowane. Tak samo w przypadku danego ruchu, który trwa dopóki nie zmieni się dynamika wykresu, która neutralizuje poprzednio uformowany sygnał. Jednakże do do czasu aż sygnał / ruch nie zostanie zneutralizowany, a dynamika będzie zachowana, można uważać te czynniki za obowiązujące i “grywalne”.

To co chcemy teraz zrobić to pokazać Ci w jaki sposób wejść w transakcję, której początkowy sygnał wciąż jest aktywny, ponieważ bardzo często można skorzystać z drugiej szansy. Dlatego też, kiedy następnym razem spostrzeżesz, że przegapiłeś początkowe wejście w transakcje – nie panikuj, wróć i ponownie przeczytaj ten artykuł, który możesz wykorzystać jako przewodnik ułatwiający wtórne wejście w pozycję.

Jak znaleźć drugą szansę na wejście:

1. Pierwszym przykładowym sygnałem, który mogłeś ominąć będzie setup price action z pin barem. Przyjmijmy, że w jego przypadku ruch zaczął się bez Ciebie zanim dostrzegłeś go na wykresie. Jest jednak lepsze rozwiązanie niż wchodzenie w transakcje zbyt późno i gonienie rynku lub też całkowite odpuszczenie pozycji…

Oczekiwanie na cofnięcie. Zaczekaj na cofnięcie / powrót do średniej ruchomej lub horyzontalnego poziomu wsparcia / oporu i dopiero tam szukaj wejścia w pozycję. Dlatego też jeśli dla przykładu, mamy byczego pin bara, to tak długo jak cena utrzymuje się powyżej minimum tej świecy jest on wciąż prawidłowy, a co za tym idzie jakiekolwiek cofnięcia mogą być postrzegane jako potencjalne okazje do wejścia w transakcję. W przypadku takiego byczego pin bara, szczególnie warto skupić się na cofnięciach do poziomów takich jak średnie ruchome.

Spójrzmy na przykład…

Sygnały pin bar oraz dwie okazje na powtórne wejście po cofnięciu do EMA 21
Sygnały pin bar oraz dwie okazje na powtórne wejście po cofnięciu do EMA 21

2. Kolejnym przykładem wejścia w przegapioną transakcję jest ruch zaczynający się od kluczowego poziomu wsparcia lub oporu. Jeśli rynek znajdzie się na poziomie wsparcia/oporu i przegapisz początkowe odbicie, nie świruj, rynek często robi cofnięcie, które możesz wykorzystać do wejścia, najlepiej z sygnałem price action, jednak nie zawsze jest to wymagane (przeczytaj artykuł o wejściach “na ślepo”, by dowiedzieć się więcej). Silny ruch rynku, który rozpoczął się blisko kluczowego poziomu obowiązuje do czasu, aż cena nie zamknie się z powrotem po drugiej stronie tego poziomu.

Poniżej omawiany przykład…

Odbicie od wsparcia zapewniające drugą szansę wejścia w pozycję.
Odbicie od wsparcia zapewniające drugą szansę wejścia w pozycję.

3. Ostatni i chyba najrzadziej spotykany scenariusz wejścia w przegapioną transakcją polega na dołączeniu do trendu ustanowionego od tygodni lub nawet miesięcy, przed rozpoczęciem przez Ciebie obserwacji wykresu.

Strategię Niala Fullera możesz wypróbować na rachunku w XM, gdzie otrzymasz bonus powitalny w wysokości 30 euro.

Istnieje wiele sposobów wejścia w taką transakcję, ale koncepcja jest następująca: jeśli widzisz oczywisty, długotrwały trend, gdzie występują cofnięcia do średnich i odbicia za każdym razem (lub) wybijane są nowe szczyty/dołki, to ścieżka najmniejszego oporu jest wtedy oczywista. Mówię tu o trendach, na które spoglądasz i mówisz sobie “przegapiłem go”, a on wciąż biegnie i biegnie bez Ciebie.

Ok, zatem pomysłem na ponowne wejście jest oczekiwanie na cofnięcie do średnich lub krótkoterminowego poziomu wartości i dołączenie do tego ruchu. Może zobaczysz na tym poziomie sygnał price action, a może nie, ale chodzi o to, by wejść w strefie wartości.

Spójrzmy na przykład…

Mnogość okazji do wtórnego wejścia w trendzie spadkowym na USDJPY. Skup się na ponownym wejściu po cofnięciach do kluczowego poziomu lub średniej kroczącej w ustanowionym trendzie.
Mnogość okazji do wtórnego wejścia w trendzie spadkowym na USDJPY. Skup się na ponownym wejściu po cofnięciach do kluczowego poziomu lub średniej kroczącej w ustanowionym trendzie.

Jedna rzecz, która może nasuwać Ci się na myśl to, jak określam stosunek zysku do ryzyka przy wejściu drugiej szansy? Cóż, nie będzie to takie łatwe jak przy standardowym wejściu, natomiast dobrym pomysłem byłoby odniesienie do aktualnych, średnich ruchów dziennych (ATR) i umieszczenie stop lossa powyżej lub poniżej logicznego poziomu, średniej ruchomej lub też sygnału jaki uformował się za drugim razem. Wymagało to będzie pewnego “dopasowania”, ale taka jest cena za spóźnione wejście. Jednak lepsze to niż nic. Umiejscowienie stopa przy wejściu drugiej szansy może być nieco bardziej uznaniowe niż w przypadku pierwotnego wejścia, musisz jednak jak najlepiej wykorzystać aktualną strukturę rynku i być w stanie określić logiczny poziom lub sygnał, by umieścić za nim swoje zlecenie zabezpieczające. Zapoznaj się z artykułem na temat średniej, dziennej zmienności rynkowej, który może pomóc Ci w wyznaczeniu odległości zlecenia stop lossa.

Zakończenie

Mam nadzieję, że niniejsza lekcja rzuciła nieco światła na to, jak ponownie dołączać do transakcji lub silnych ruchów rynku, które początkowo zostały przegapione. Kiedy koło nosa przejdzie Ci dobry setup, nie panikuj i nie wskakuj natychmiast na rynek po gorszej cenie. Zamiast tego, bądź spokojny i czekaj na drugą szansę wejścia, tak jak pokazywałem powyżej, ponieważ bardzo często pojawia się ku temu okazja. Wystarczy zapamiętać omawiane techniki i wracać do tego artykułu tylekroć, ile będzie to potrzebne do odświeżenia przyswojonych wiadomości.

Szersze informacje na temat price action i filozofii jaką kieruje się w tradingu dostępne jest na moim kursie (w j. angielskim).


nial fullerNial Fuller jest australijskim traderem, który od wielu lat prowadzi portal LearnToTradeTheMarket.com i skupia wokół siebie traderów preferujących czystą akcję cenową na wykresach, a więc popularne Price Action. Powyższy artykuł jest tłumaczeniem tekstu Niala Fullera. Oryginalny tekst znajdziesz na portalu LearnToTradeTheMarket.com.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here