Naga MarketsPrezes Bundesbanku, członek EBC Jens Weidmann

Europejski Bank Centralny potrzebuje „zrozumiałego, wybiegającego w przyszłość i realistycznego” celu inflacyjnego – choć niekoniecznie wyższego, uważa prezes Bundesbanku Jens Weidmann. Niemiec przedstawił swoje stanowisko w najważniejszej części przeglądu strategii EBC po raz pierwszy, odkąd szefowa Christine Lagarde rozpoczęła analizę dotychczasowej strategii w zeszłym miesiącu. Weidmann zasygnalizował otwartość na zmiany po latach nieosiągnięcia celu inflacyjnego „poniżej, ale blisko 2%”.


EBC zwiększy cel inflacyjny?

Uwagi Weidmanna mogą być kluczem do wyniku przeglądu EBC, oczekiwanego pod koniec tego roku. Był częstym przeciwnikiem radykalnego bodźca wprowadzonego przez poprzednika Lagarde, Mario Draghiego, a nowa szefowa zasygnalizowała wcześniej, że chce pozbyć się podziałów w Radzie EBC.

Dotychczasowe sugestie obejmowały zwiększenie celu do 2%, być może z pasmem tolerancji wokół niego. Co najmniej jeden polityk, gubernator Austrii Robert Holzmann, opowiada się za obniżeniem celu inflacji, która jest poza kontrolą banku centralnego.

Poza członkami EBC, niektórzy naukowcy sugerują, że banki centralne powinny ustalić swoje cele powyżej 2%, co dałoby im większą swobodę do działania. Zwolennikami tej strategii jest Olivier Blanchard, główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Wzrost zdolności do działania może być mniejszy niż się spodziewano. Silny wzrost celu może zwiększyć ryzyko odejścia od oczekiwań inflacyjnych. Wyższa inflacja wiąże się z większymi kosztami dla ludzi – zauważył Blanchard.

Zobacz również: EBC bez zmian do końca 2021 r. Kurs EURUSD wzrośnie w II kw. br. – prognozują duże banki

Odejście od luźnej polityki coraz trudniejsze. Wezwanie do realizmu

Weidmann dodał, że EBC powinien ustalić cel, który jest łatwo zrozumiały dla zwykłych ludzi i będzie skoncentrowany na perspektywie średniookresowej, „ponieważ polityka pieniężna może z trudem wpływać na obecny rozwój cen”.

Weidmann sprzeciwił się decyzji Draghiego z września zeszłego roku o odnowieniu luzowania ilościowego, gdy gospodarka załamała się pod presją napięć handlowych. Powtarzając ten sceptycyzm w poniedziałek, argumentował, że urzędnicy skorzystaliby na większej ostrożności i lepszej oceny ryzyka, co zapobiegłoby bańkom na aktywach wynikających z wyjątkowo luźnej polityki pieniężnej.

EBC zbada również, czy zmienić sposób pomiaru inflacji, aby uwzględnić koszty mieszkań. Wydaje się, że pomysł ten zyskuje na popularności, a członek zarządu Yves Mersch popierał go w zeszłym miesiącu. Z kolei jego kolega Philip Lane powiedział w tym tygodniu, że jest to „prawdziwy problem”, który należy przynajmniej potraktować poważnie.

Weidmann dodał, że „bezdyskusyjnie” trzeba zająć się tematem inflacji. Choć odejście od obecnej ekspansji EBC wydaje się być jeszcze daleko – ekonomiści oczekują łagodzenia ilościowego co najmniej do końca przyszłego roku, bez podwyżek stóp procentowych do połowy 2022 r. – Weidmann powiedział, że przegląd powinien również zbadać, w jaki sposób można oddzielić bank od bezprecedensowego wsparcia gospodarki.

Musimy także pomyśleć o tym, jak można wyjść z luźnej polityki pieniężnej. Zwiększone połączenie polityki pieniężnej i fiskalnej, rosnące ryzyko dla stabilności finansowej oraz ogólne przyzwyczajenie się do tanich pieniędzy sprawiają, że normalizacja polityki pieniężnej staje się coraz większym wyzwaniem – podsumował.


Czy chciałbyś handlować prawdziwymi akcjami i futures z dźwignią?
SPRAWDŹ NAS

Kurs dolara umacnia się do euro w 2020 roku

Notowania pary walutowej EURUSD kontynuują impuls spadkowy od początku roku. Pomimo wyraźniejszego odbicia w piątek i dotarciu do poziomu 1,11 oraz dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, kurs kontynuuje ruch na południe. Dalsza deprecjacja euro powinna doprowadzić do testu wsparcia 1,0990, a jego przebicie otworzyłoby drogę do poziomu 1,0880, który stanowi zeszłoroczne minimum. Z drugiej strony dopiero trwałe przebicie oporu 1,11 wyhamowałoby presję sprzedających z celem na poziom 1,1250.

Zobacz również: Aprecjacja funta okazją do jego sprzedaży? GBPUSD spadnie poniżej 1,30 – Rabobank

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here